شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۸

کامبیز عباسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تولید غلات کشور را چهار میلیون تن ذکر کرد و افزود:…

کامبیز عباسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تولید غلات کشور را چهار میلیون تن ذکر کرد و افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده برای سال جاری قرار است بیش از 18 هزار دستگاه تراکتور و حدود یک هزار دستگاه کمباین سنگین برداشت غلات برای تسهیل فعالیت کشاورزان و کاهش ضایعات تامین و وارد مزارع شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه هم اکنون در بخش مکانیزاسیون محصولات باغی، حبوبات، سبزی و صیفی نفوذ کمتری داریم، بنابراین در نظر داریم مکانیزاسیون بخش های مذکور توسعه پیدا کند.

عباسی خاطر نشان کرد: سال گذشته با کمک های فنی و اعتباری توانستیم در حوزه های برداشت پنبه، چغندر قند، خرما از باغات و همچنین عملیات سم پاشی کشور به توفیقات خوبی برسیم، به طوری که با تامین سمپاش های مورد نیاز در کشور پتانسیل مبارزه با آفات در سطح 700 هزار هکتار فراهم شد، که این میزان به سطح عملیات سمپاشی کشور اضافه شده است.

وی گفت: همچنین سال گذشته حدود 1500 تا 1800 دستگاه انوع بذرکار در کشور تامین شد و اینها نوید بخش توسعه عملیات مکانیزه در تمامی عمیات خاک ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی است.

** تخصیص 100 میلیارد تومان خط اعتباری برای توسعه مکانیزاشیون برنج

عباسی در خصوص برداشت برنج نیز اظهار داشت: طی سال گذشته و امسال اقدامات خوبی در بخش مکانیزاسیون برنج صورت گرفته است، به طوری که تاکنون نزدیک 100 میلیارد تومان(حدود 15 تا 16 درصد) اعتبار به استان های برنج خیز کشور تخصیص داده شد که به نحو مطلوبی نیز جذب شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 600 دستگاه کمابین برداشت برنج در کشور توزیع شد گفت: در حال حاضر عملیات برداشت برنج کشور به شکل مکانیزه انجام می شود، اما انتظار می رود امسال با استمرار خط اعتباری 100 میلیارد تومانی به این بخش، مکانیزاسیون برنج توسعه مطلوبی پیدا کند.

وی افزود: طی سالیان گذشته در بخش کاشت، داشت و برداشت برنج تغییری صورت نگرفته بود، اما خوشبختانه سال گذشته و امسال انقلابی در بحث مکانیزاسیون برنج رخ داده است که امیدواریم وضعیت سرمایه گذاری در این بخش ادامه یابد.

اقتصام(4)9186**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.