پنجشنبه، ۰۵ مرداد ۹۶ - ۰۸:۵۹
تانک PL-01

تانک PL-01، ماشین جنگی مدرن اما متفاوت اخیرا در حالی توسط یک شرکت لهستانی تولید شده است که هر آنچه تا به امروز…

تانک PL-01، ماشین جنگی مدرن اما متفاوت اخیرا در حالی توسط یک شرکت لهستانی تولید شده است که هر آنچه تا به امروز درمورد تانک‌ها می‌دانستیم را تغییر داده است و ماشین نظامی جدید خود را به عنوان ابزاری برای جنگ‌های آینده معرفی می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اگر چه حتی در زمان جنگ جهانی دوم هم تانک‌های نظامی نقش حیاتی در پیش‌برد عملیات‌های مختلف داشتند و به مرور زمان تانک‌های زره‌پوش مجهز به تجهیزات مدرن تبدیل به رکن اصلی برای موفقیت در جنگ‌ها تبدیل شدند و سرانجام از تانک به عنوان یکی از کشنده‌ترین ماشین‌های ساخت بشر یاد شد.

تانک PL-01 در خانواده تانک‌ها همان کاری را انجام می‌دهد که F-117 و F-22 در خانواده هواپیماهای جنگنده می‌کنند. این تانک به گونه‌ای طراحی شده که رویت آن برای دشمن بسیار دشوار است. شکل ظاهری PL-01 به گونه‌ای طراحی شده است که امواج رادارها را منحرف می‌کند. با میهن پست همراه شوید.

تانک PL-01 توسط شرکت Obrum طراحی شده است که بخشی از «هولدینگ دفاعی لهستان» محسوب می‌شود که با ۷ متر طول، ۳٫۸ متر عرض و ۲٫۸ متر ارتفاع وارد میادین نبرد می‌شود. بر این اساس می‌توان آن را بسیار کوچک‌تر از تانک Abrams دانست که هم‌اکنون در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسئله به آن معنی خواهد بود که تمامی هواپیماها به راحتی می‌توانند PL-01 را با خود حمل کنند و در هر نقطه‌ای که می‌خواهند آن را فرود بیاورند.

در طراحی تانک PL-01 مجموعه‌ای از صفحات شش ضلعی فلزی روی بدنه بیرونی قرار گرفته‌اند و بر اساس موقعیت مکانی که قرار می‌گیرند، می‌توانند دمای بدنه را گرم یا سرد کنند. این قابلیت باعث می‌شود تا در عملیات‌هایی که در آن از حسگرهای گرمایشی استفاده می‌شود موقعیت PL-01 شناسایی نشود. این حسگرها معمولا توسط پیاده‌نظام و بالگردهای مخصوص شکار تانک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 نکته قابل ملاحظه در مورد تانک PL-01 این است که تمام سیستم‌های آن به صورت اتوماتیک طراحی شده‌اند و به همین خاطر بارگذاری مهمات در آن به هیچ فضای به‌خصوصی نیاز ندارد. سلاح اصلی که روی این تانک کار گذاشته شده است با کالیبر ۱۲۰ میلیمتر شلیک می‌کند. در پایان لوله اصلی مخصوص شلیک گلوله سیستم ویژه برای از بین بردن صدا در نظر گرفته شده است که این لوله نیز سیستم منحرف کننده سیگنال‌های رادار را در خود جا داده است.

کارشناسان حوزه نظامی در خصوص تانک PL-01 می‌گویند:

تانک PL-01 از روی اتومبیل‌های لامبورگینی طراحی شده است و البته «هولدینگ دفاعی لهستان» می‌گوید تولید انبوه این تانک از سال ۲۰۱۸ آغاز می‌شود و سال ۲۰۲۲ میلادی برای نخستین بار از آن استفاده می‌شود.

با هم در میهن پست تصاویری از تانک PL-01 را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight]   moto.onet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *