دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۹

نمایش طبیعی جسم حیوانات به شکل زنده، از طریق هنر تاکسیدرمی انجام می‎گیرد که در آن جسم بی جان حیوان را با حالات…

نمایش طبیعی جسم حیوانات به شکل زنده، از طریق هنر تاکسیدرمی انجام می‎گیرد که در آن جسم بی جان حیوان را با حالات طبیعی خود برای زمان‎های طولانی نگهداری می‎کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، به سخنی دیگر می‎توان این گونه عنوان کرد که تاکسیدرمیست حیواناتی را خلق می‎کند که همیشگی هستند ولی راه نمی‎روند، غذا و دانه نمی‎خورند و پرواز هم نمی‎کنند و ضمن خیره بودن به نقطه‎ای مثال بی جانی از جانورانند و دارای ژست واقعی حیوانات به حالت زنده خود پس از مرگ هستند.

نمونه‎های تاکسیدرمی شده در شناسایی گونه‎های جدید کمک می‎کند و نتایج بسیاری از مطالعات را به اثبات رسانده یا آنها را رد می‎کند.

نمونه‎ها مدرک معتبری از رویداد یک گونه خاص در یک منطقه خاص را فراهم کرده و بدون استفاده از آنها نمی‎توان ناپدیدی متعاقب یک گونه را به اثبات رساند. این مسئله در بسیاری از ارزیابی‎های مربوط به حفاظت و تنوع زیستی امری حیاتی است.

نگهداری و استفاده مکرر از نمونه‎های تاکسیدرمی شده مانند استفاده از کتاب‎های یک کتابخانه است که می‎توان از آن به طور مکرر در مطالعات استفاده کرد.

اکثر نمونه‎های موجود در موزه‎ها مربوط به صدها سال پیش است و از آن زمان تا کنون خیلی از مناطق که محل جمع‎آوری این نمونه‎ها بوده، بخصوص مناطق استوایی، تخریب شده‎اند. تعیین خصوصیات اکولوژیکی این منطقه با استفاده از نمونه‎های تاکسیدرمی شده همراه با عکس‎های هوایی جدید منطقه می‎تواند در مکان یابی مناطق باقی مانده از زیستگاه مناسب به یک گونه خاص کمک کند و حتی شاید منجر به کشف جمعیت‎های ناشناخته شود.

همچنین شاید بتوان نتیجه گیری‎های متفاوتی از اکولوژی گونه‎ها از طریق نمونه‎های تاکسیدرمی بدست آورد که در تعیین بهترین زمان و مناسب‎ترین مکان برای انجام مطالعات صحرایی و اقدامات حفاظتی کمک بزرگی کند.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست لرستان گفت: تاکسیدرمی مرکب از دو واژه یونانی تاکسیز taxis به معنی آراستن و درما Derma به معنی پوست است و در واقع فن و هنری در زمینه پوست آرایی، پوست آمایی و در کل مجسمه سازی حیوانات مرده یا شکار شده به شمار می‌آید.

بهرام رمضانی اضافه کرد: تاکسیدرمی اولین بار توسط مصری‎ها و در پنج هزار سال قبل با مومیایی کردن حیوانات صورت می‎گرفت. مصری‎ها با خالی کردن شکم حیوانات و پرندگان، با پارچه‎های آغشته به موم بدن آن ها را می‎پوشاندند.

وی تصریح کرد: اگرچه اولین کارگاه تاکسیدرمی خصوصی در ایران در سال ۱۳۴۸ کار خود را آغاز کرد، اما می‎توان گفت شروع این فعالیت به صورت علمی مربوط به سال ۱۳۵۰ است.

رمضانی یادآور شد: از پیشگامان تاکسیدرمی در ایران می‎توان دکتر تاج‎بخش و دکتر بلوچ را نام برد که در طول فعالیت خود آثار ارزشمند بی‎شماری را پدید آورده‎اند.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش گفت: به طور خلاصه در فرآیند تاکسیدرمی ابتدا پوست حیوان باید با دقت به شکلی که پاره نشود و آسیب نبیند کنده شود. بعد چربی‎های پوست را کاملاً جدا کرده و پوست را دباغی می‎کنند.

وی ادامه داد: سپس مجسمه بدن حیوان را می‎سازند که برای ساخت آن باید به علم آناتومی جانوران کاملاً وارد بود. پس از آماده شدن مجسمه، پوست را بر روی مجسمه ساخته شده کشیده می‎شود، البته ساخت چشم‎ها، دندان‎ها، زبان و دیگر ریزه کاری‎ها را به آن اضافه می‎کنند.

رمضانی خاطرنشان کرد: اما سخن مهم اینکه سیاست سازمان حفاظت محیط زیست اولاً حفظ و نگهداری از طبیعت کشور به خصوص گونه‎های نادر جانوری است که در طبیعت به صورت زنده به حیاتشان ادامه دهند و تاکسیدرمی نباید بهانه‎ای برای سودجویان طبیعت شود.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش در خاتمه بیان کرد: متأسفانه سودجویان نا آگاه به طبیعت تمامی همتشان را جهت از بین بردن حیات‎وحش گذاشته‎اند و ما تلاش خود را در حفظ و نگهداری از طبیعت خدادادیمان به کار بسته‎ایم و در این راه شهادت بیش از 100 نفر از محیط بانانمان گواه این مدعا‌ست.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.