چهارشنبه، ۲۳ اسفند ۹۶ - ۱۰:۵۶
تاکسی پرنده کیتی هاک

تاکسی پرنده کیتی هاک خودکار در حالی با موفقیت آزمایش شد که این تاکسی پرنده خودکار الکتریکی توسط شرکتی که منابع مالی آن…

تاکسی پرنده کیتی هاک خودکار در حالی با موفقیت آزمایش شد که این تاکسی پرنده خودکار الکتریکی توسط شرکتی که منابع مالی آن را لری پیج ، از بنیانگذاران گوگل، تامین می کند ساخته و آزمایش آن با موفقیت انجام شده است. به گفته سازندگان تاکسی پرنده خودکار ، این پرنده الکتریکی خودکار می تواند با یک شارژ کامل صد کیلومتر آن هم با سرعتی معادل 180 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

بد نیست بدانید که تاکسی پرنده کیتی هاک تیم لری عمود پرواز بوده و قابلیت این را دارد که در هر مکانی که ممکن باشد فرود آید. قابلیتی که خیلی از تاکسی های پرنده ساخته شده تا به امروز با قدرت مانور کمتری می توانند انجام دهند.

شرکت سازنده تاکسی پرنده خودکار که کیتی هاک نام دارد در وبسایتش نوشته است که خدمات آن در آینده برای اجاره عرضه خواهد شد. تاکسی پرنده ای که با نرم افزارهای خودکار پرواز زیر نظر انسان کار خواهد کرد.

بد نیست بدانید که تاکسی پرنده کیتی هاکدر نیوزیلند ساخته شده و دولت این کشور از فواید زیست محیطی چنین پروژه ای استقبال کرده است.

وزیر تحقیقات نیوزیلند نیز در خصوص تاکسی پرنده کیتی هاک در پیامی ویدئویی گفته:

ما در نیوزیلند هدف های بلندی داریم، می خواهیم تا سال ۲۰۵۰ تصاعد (گازهای کربنی) را به صفر برسانیم و این شامل بخش حمل و نقل خواهد بود.

تاکسی پرنده کیتی هاک

شرکت کیتی هاک گفت مشغول همکاری با سازمان های هوانوردی است اما از اعلام تاریخی برای شروع کار این تاکسی پرنده خودداری کرد.

یک کارشناس امور پرواز نیز گفته که هر چند توسعه نمونه های زیادی از دستگاه های پرنده عمودپرواز در جریان است، کورا یک مدل جالب است.

استیو رایت از واحد مهندسی هوافضای دانشگاه  غرب انگلستان  گفته : برخاستن عمودی و بعد تغییر حالت به پرواز با بال از دستاوردهای مهم مهندسی است.

مهندسان مدت هاست که مشغول طراحی این نوع هواپیماها هستند اما از سختی آن کم نشده. تحقق چنین پروازی با کمک باتری حتی تحسین برانگیزتر است و با این حال او گفت که ضعف ها در فناوری باتری مانع نورآوری بیشتر شده است.

پروفسور رایت نیز در خصوص تاکسی پرنده کیتی هاک گفته :

برای ۱۵۰ سال دسترسی به سوخت های هیدروکربنی – نفت و بنزین – مهندسان را تنبل کرده چون این مواد مقدار زیادی انرژی را در حجمی کم ذخیره می کنند که البته آرزوی همه آنها این است که دستشان به باتری ای برسد که 10 یا 15 بار قوی تر است. برای همین است که کورا برد نسبتا کمی دارد اما مهم نیست. این دستگاه در کلان شهرهای شلوغ آینده مشتری زیادی خواهد داشت.

با این حال شروع به کار تاکسی های پرنده که چند سالی است قول آنها داده می شود هنوز جامه عمل نپوشیده. از جمله دوبی هنوز تاکسی ای که می گفت از ژوئیه 2017 خواهند شد را راه نیانداخته و البته شرکت وولوکوپتر که سازنده این دستگاه است در ماه سپتامبر گفت امیدوار است که این خط تاکسی ظرف پنج سال راه اندازی شود.

 

[highlight]منبع[/highlight]   BBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *