پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۳

ˈاکرم نوروز جمˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه کرونا بیماری ویروسی است که در یک سال…

ˈاکرم نوروز جمˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه کرونا بیماری ویروسی است که در یک سال اخیر در برخی از کشورهای خاورمیانه به ویژه عربستان مشاهده شده است، اظهار داشت: خوشبختانه با انجام برنامه نظام مراقبت در کشور موردی از این بیماری تا کنون در مسافران فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه این بیماری درصورت رعایت نکردن بهداشت فردی به راحتی از شخص به شخص دیگر منتقل می شود، افزود: تب بالا، سرفه، گلو درد و مشکلات تنفسی و در موارد حاد تنگی نفس از جمله علائم این بیماری است.

بیماری سندرم تنفسی خاورمیانه حاصل از ویروس کرونا اخیرا در کشور قطر و در بین تعداد چهار نفر شتر گزارش شد که بیشتر این بیماری در کشورهای شبه جزیره عربستان یعنی عربستان سعودی، قطر، عمان، اردن، یمن و امارات متحده عربی ارتباط دارد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کورنا علاوه بر علائم تنفسی در برخی افراد باعث بروز علائم گوارشی مانند تهوع یا اسهال نیز می شود، تاکید کرد: بیشتر افرادی که سرماخوردگی به آنان عارض شده نیز این بیماری را تجربه کرده و اغلب پس از چند روز مداوا، سیستم ایمنی بر این ویروس غلبه می کند و سلامت خود را مجددا باز می یابند.

کارشناس شبکه بهداشت ری تصریح کرد: همانگونه که در بسیاری از موارد، ویروس های دیگر نیز می توانند چنین ترکیبی از علامت ها را داشته باشند به همین دلیل تشخیص نوع بیماری برعهده پزشک است.

نوروزجم افزود: هم اکنون بیش از 800 نفر در 18 کشور جهان مبتلا به این بیماری هستند که از این تعداد 312 نفر فوت کرده اند و بیشترین موارد مبتلایان در کشور عربستان مشاهده شده که تاکنون بیش از 230 نفر جان باخته اند.

وی با بیان اینکه کرونا واگیری زیادی ندارد ، اظهار داشت: پایگاه بهداشت مرزی این شبکه مستقر در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با هدف پیشگیری از انتقال بیماری ضمن ارایه پروشو به مسافران عازم سرزمین وحی جهت آگاهی از بیماری و معاینه مسافران ورودی به کشور، اقدامات اولیه برای جلوگیری از شیوع ویروس کورنا انجام داد.

نوروز جم افزود: در صورت مشاهده موارد مشکوک از افراد مبتلا به ویروس کورنا نمونه گیری به عمل خواهد آمد و توصیه می شود برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، موارد بهداشت عمومی مانند شستن دست­ها قبلا از خوردن غذا و نظافت شخصی رعایت شود.

1724/1417/ 1539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.