دوشنبه، ۱۰ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۱

استاندار قم تصریح کرد: با نظارت جدی شورای حفاظت از منابع آب، جلوی برداشت‌های غیرمجاز آب گرفته شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

استاندار قم تصریح کرد: با نظارت جدی شورای حفاظت از منابع آب، جلوی برداشت‌های غیرمجاز آب گرفته شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق صالحی‌منش در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قم که در تالار امام رضا (ع) استانداری برگزار شد با اشاره به اهمیت حیاتی منابع آبی و خاکی بر ضرورت حراست از این منابع با ارزش خدادادی تاکید کرد.

استاندار قم با اشاره به مصرف بالای آب در بخش کشاورزی،‌ کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی را از مهمترین دغدغه‌های مسئولان دانست و افزود:‌ اگر این روند ادامه پیدا کند در سال‌های آتی با فاجعه‌ی زیست محیطی در استان روبرو خواهیم شد.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت به عنوان راهکاری موثر برای مقابله با بحران کم‌آبی تصریح کرد: سیاست‌گذاری مسئولان استان باید در راستای جلوگیری از کاشت بیشتر محصولات زراعی و تلاش برای تبدیل زمین‌های زراعی به باغ‌ها و محصولات کم آب بر باشد.

وی برداشت غیرمجاز از چاه‌های آب عمیق را به عنوان یک چالش مهم مورد توجه قرار داد و با تاکید بر ضرورت نظارت جدی بر این مساله در استان افزود:‌ تنها راه کنترل و مدیریت برداشت استفاده از کنتور هوشمند آب و برق است.

صالحی‌منش اضافه کرد:‌ این موضوع باید در جلسه‌ای با حضور نمایندگان کشاورزان بررسی و و برای آن تصمیم‌گیری شود.

استاندار قم در ادامه مشکلات حقوقی ناشی از نقل و انتقال چاه‌ها را مورد توجه قرار داد و افزود: دفاتر ثبت اسناد و املاک می‌توانند با استعلام از دستگاه‌های مرتبط در هنگام تنظیم اسناد، از این مشکلات جلوگیری کنند.

وی همچنین با اشاره به بدهی‌های بعضی سازمان‌ها به شرکت‌های آب، برق و گاز این مسئله را موجب ایجاد اختلال در کار این شرکت‌ها دانست و خواستار پیگیری جدی وصول مطالبات این شرکت‌ها شد.

مقام عالی دولت در استان مسئله‌ی کمبود آب در مناطق روستایی از جمله بخش کهک را نیز مورد توجه قرار داد و با اشاره به تلاش بیش از پیش مسئولان استان در آبرسانی سیار به این بخش گفت: تلاش می‌کنیم تا با تخصیص کامل اعتبارات، پروژه‌ی آبرسانی به این بخش را هر چه زودتر به اتمام برسانیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *