یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۱۵

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز با “میته نکونا ماشایانه” وزیر روابط و همکاری…

به گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز با “میته نکونا ماشایانه” وزیر روابط و همکاری بین‌الملل آفریقای جنوبی که در راس هیئتی در تهران به سر می‌برد، دیدار و گفتگو کرد.

روند گسترش همکاری‌های دو جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، همکاری‌های دو کشور در چارچوب عدم تعهد و کشورهای جنوب – جنوب و همچنین موضوعات مهم منطقه‌ای در خاورمیانه و آفریقا مهمترین موضوعات مورد بحث وتبادل نظر در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به بیستمین سالگرد رهایی آفریقای جنوبی از رژیم آپارتاید که مصادف با بیستمین سالروز برقراری روابط جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی است، روابط مردمی دو کشور از بدو پیروزی انقلاب اسلامی به‌ویژه حمایت جمهوری اسلامی ایران از مبارزات آزادی‌خواهانه و ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی را زمینه‌ای مهم در روابط بین دو کشور در دوره پس از آپارتاید دانست و جایگاه نلسون ماندلا به‌عنوان یکی از مهمترین بنیان‌گذران روابط جاری دو کشور را ستود.

ظریف زمینه موجود برای گسترش همکاری‌ها در حوزه روابط دو جانبه را در حال گسترش دانست و با توجه به دیدگاه‌های مشترک بین دو کشور در حوزه موضوعات سیاسی بر اهمیت تبادل دیدگاه‌های دو کشور تاکید کرد.

وی برگزاری کمیته سیاسی دو کشور در سطح معاونین وزرای خارجه را که در آینده در پرتوریا برگزار خواهد شد را مهم دانست و زمینه‌های همکاری در حوزه‌های مختلف امور زنان، علوم و فناوری و تحققات علمی را با اهمیت خواند.

در بخش روابط اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان برگزاری کمیسیون یازدهم مشترک همکاری‌های اقتصادی در پرتوریا را زمینه مناسبی برای استمرار و گسترش همکاری‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد با برگزاری اجلاس دوازدهم در تهران و با حضور رئیس‌جمهوری آفریقای‌جنوبی همکاری‌های دو کشور در مسیر توسعه روز افزون قرار گیرد.

در همین زمینه دکتر ظریف برگزاری نشست مشترک هیئت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی که از روز گذشته درتهران آغاز به کار کرده است را زمینه مناسبی برای شناخت فعالان حوزه اقتصاد و تجارت از ظرفیت‌های طرف‌های مقابل دانست که می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های هر چه بیشتر فیمابین گردد.

ظریف همچنین در این دیدار با توجه به اهمیت مبارزه با پدیده خشونت و افراط‌گرایی در سطح جهان به‌خصوص در خاورمیانه و  آفریقا پیشنهاد برقراری گفتگوهای جنوب – جنوب با موضوع مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی از طریق گفتگو و تشریک مساعی را مطرح ساخت که به‌طور جدی از سوی وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای جنوبی مورد استقبال قرار گرفت.

ماشابانه وزیر روابط و همکاری بین‌المللی آفریقای‌جنوبی نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم آفریقای‌جنوبی در مبارزه با رژیم آپارتاید در این کشور و یاد کردن از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان دوست شرایط سخت و همچنین تشکر از نقش جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان رئیس جنبش عدم تعهد در پیگیری اهداف این جنبش، گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف روابط دو جانبه را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به برگزاری نشست مشترک فعالان اقتصادی – تجاری دو کشور در تهران، بر پایی آن را زمینه‌ساز شناخت طرفین نسبت به ظرفیت‌های همکاری‌های متقابل  دانست.

وی با اشاره به برگزاری موفق یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک در پرتوریا، اظهار علاقه کرد کمیته سیاسی دو کشور به ریاست معاونین وزرای خارجه جهت تنظیم برنامه کار دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک تشکیل شود و به‌دنبال آن نشست کمیسیون مشترک در سال جاری برگزار شود.

وی با تشریح دیدگاه کشورش در زمینه حق کشورها در بهره‌برداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بر اهمیت گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 برای رسیدن به یک تفاهم تاکید کرد.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و آفریقای‌جنوبی در این دیدار همچنین درباره تحولات عراق، سوریه، مصر، لیبی، فلسطین، نیجریه و مالی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.