چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۱۱:۱۵

یک روانشناس، محصولات فرهنگی موجود در بازار را از عوامل تاثیرگذار در شکل‎گیری شخصیت و هنجارهای مثبت کودکان در صورت تناسب با سن…

یک روانشناس، محصولات فرهنگی موجود در بازار را از عوامل تاثیرگذار در شکل‎گیری شخصیت و هنجارهای مثبت کودکان در صورت تناسب با سن آن‎ها برشمرد.

“عبدالله احمدی‌قلعه” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه زنجان، با بیان این مطلب اظهار کرد: در واقع کودک در هر سنی، برنامه‎های فرهنگی خاص خود را می‌طلبد و والدین در این زمینه باید رشد عاطفی کودک‌شان را در نظر بگیرند، به این معنی که برنامه انتخابی باید متناسب با سن کودک باشد.

این کارشناس افزود: بعد از خانواده، مدرسه، محل زندگی و …، کارتون‎هایی که کودک مشاهده می‎کند از مولفه‎های بسیار مهم در رشد شخصیتی وی محسوب می‌شود و متاسفانه اگر برنامه‎ای که کودک مشاهده می‌کند در سطحی بالاتر از درک و فهم او باشد موجب بلوغ زودرس خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان در ادامه تاکید کرد: علاوه بر این، توجه به جنسیت کودک نیز بسیار حائز اهمیت است، در واقع والدین نباید برای فرزند دختر خود برنامه‎های فرهنگی پسرانه خریداری کنند و بالعکس، چرا که موجب اختلال هویت شده و در شکل‎گیری شخصیت، منش و رفتار آن‎ها در آینده بسیار تاثیرگذار است.

احمدی‌قلعه خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، فضای اقتصادی خانواده‎ها هم بهتر است که در نظر گرفته شود. در برخی موارد مشاهده شده وقتی کودکی با سطح خانواده متوسط و پایین، از برنامه‎های فرهنگی که نشان‌دهنده زندگی با سطح بالاتری هستند استفاده می‎کند، در بزرگسالی دچار اختلال در عملکرد و شخصیت می‎شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *