پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۰۶:۲۳

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: با توجه به حجم بالای تقاضای آب در استان و عدم کاهش تقاضا تا…

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: با توجه به حجم بالای تقاضای آب در استان و عدم کاهش تقاضا تا چند سال آینده منبعی برای تامین آب استان قم وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه قم، علی جان صادق‌پور در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین آشتیانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به این وضعیت پروژه سرشاخه‌های دز از اهمیت بالایی برای تامین آب روستاهای قم برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: اگر این پروژه نبود این استان دچار مشکل بزرگی می‌شد که با اجرای این طرح، آب پایدار شهر قم تامین شد که اکنون باید برای بهره برداری و مدیریت صحیح از این آب تلاش شود.

رییس هیات مدیره شرکت آبفار قم با تاکید بر مدیریت تقاضا افزود: مدیریت تقاضا نسبت به تولید از اهمیت بالاتری برخوردار است و تابستان گذشته شرکت با برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های مناسب موفق شد وضعیت مطلوب‌تری نسبت به سال‌های مشابه قبل داشته باشد.

صادق‌پور یادآور شد: در این خصوص کارگروه‌های تخصصی تشکیل شد که در قدم نخست پیگیری انشعابات غیرمجاز در دستور کار قرار گرفت و موفق به رفع تعداد 600 انشعاب غیرمجاز شدیم و بسیاری از مشترکان پرمصرف نیز نسبت به اصلاح الگوی مصرف اقدام کردند.

وی در ادامه اتمام پروژه‌های نیمه تمام را از دیگر اولویت‌های این شرکت عنوان کرد و گفت: از جمله پروژه‌های در دست اجرا پروژه فاز سه آبرسانی به بخش سلفچگان، پروژه 10 روستا بخش سلفچگان و فاز دو آبرسانی به کهک است که پروژه اخیر بیش از 70 درصد پیشرفت داشته است.

به گفته وی از مجموع آب استحصال شده برای تامین آب روستاهای استان تنها 50 درصد آن اندازه‌گیری می‌شود و مابقی آن به نوعی آب به حساب نیامده است.

مدیرعامل آبفار شکستگی لوله‌ها و انشعابات غیرمجاز را مهمترین علل در اختلاف میزان تولید و مصرف عنوان کرد و گفت: اکنون عمده کار شرکت در مدیریت مصرف متمرکز شده است.

صادق پور اضافه کرد: استان قم در شاخص‌های برخورداری آب 10 درصد از متوسط شاخص کشوری عقب‌تر است و برخی از روستاهای این استان با تانکر آبرسانی می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رشد سه برابری اعتبارات تخصیص یافته در پایان سال 92 اشاره کرد و گفت: تاکنون مسئولان و نمایندگان مجلس از این مجموعه حمایت خیلی خوبی به عمل آورده‌اند.

وی افزود: با توجه به مشکلات زیاد در تامین منابع و کم آبی استان هرساله کمیت و کیفیت آب کاهش پیدا می‌کند که باید به مدیریت منابع آبی موجود توجه بیشتری صورت گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.