سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۴

به گزارش ایرنا، محمد کریمی پناه شامگاه دوشنبه در جلسه کارگروه سلامت شهرستان قروه افزود: بیماری لمپی اسکین یک بیماری پوستی ویروسی با…

به گزارش ایرنا، محمد کریمی پناه شامگاه دوشنبه در جلسه کارگروه سلامت شهرستان قروه افزود: بیماری لمپی اسکین یک بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا است و خسارت های اقتصادی سنگینی با کاهش تولیدات دامی، ضایعات پوستی و تلفات در جمعیت گاوی وارد می سازد.

به گفته وی این بیماری در بخش هایی از آفریقا بومی بوده و گزارش هایی از رخداد بیماری در کشورهای فلسطین اشغالی، لبنان، اردن و عراق نیز وجود دارد.

کریمی پناه با تاکید بر اینکه بیماری پوستی لمپی اسکین منحصرا در گاو بروز می کند، تصریح کرد: انتقال عامل بیماری بیشتر توسط نیش حشرات از قبیل پشه ها و مگس های خونخوار صورت می گیرد.

رییس دامپزشکی شهرستان قروه نیز در این نشست گفت: این بیماری، یک بیماری ویروسی است که علائم آن شامل تب، ریزش آب از چشم ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهایی، کاهش تولید شیر و ظهور ضایعات پوستی به شکل برجستگی های دانه مانند است که ممکن است تمامی بدن حیوان را بپوشاند.

مرجانی افزود: این بیماری درمان ندارد و با توجه به اینکه در کشور ما غیربومی است و گاو و گوساله ها را در تمامی سنین در گیر می کند، ممکن است باعث تلفات زیادی نیز شود و نظر به اینکه پشه ها در انتقال بیماری به شکل مکانیکی اهمیت زیادی دارند، کنترل پشه ها از طریق سم پاشی و سایر اقدامات برای بهسازی محیط دامداری در پیشگیری از بیماری موثر است.

به گفته وی محدودیت واردات و نقل و انتقال دام، لاشه، پوست و مایع منی از جمله اقدامات پیشگیرانه در مورد این بیماری است و در صورت ابتلا، قرنطینه دقیق برای جلوگیری از ورود حیوانات آلوده به گله های پاک، ممانعت از نقل و انتقال دام، کشتار و معدوم سازی دام های آلوده با رعایت ضوابط بهداشتی، ضد عفونی جایگاه و لوازم و تجهیزات دامداری، کنترل پشه های حامل بیماری از طریق سمپاشی از جمله اقداماتی است که از انتشار بیشتر ویروس جلوگیری می کند.

مرجانی با بیان اینکه، واکسینه، سم پاشی و ضدعفونی محیط دام های شهرستان برای مقابله با این بیماری باید انجام شود گفت: باید حوضچه ضد عفونی توسط شهرداری سریعا در میدان دام قروه احداث شود و ماشین های ورود و خروج دام، ضد عفونی و سمپاشی شوند.

وی تاکید کرد: باید در میدان دام قرنطینه ایجاد شود و ماشین هایی که دام حمل می کنند مدارک آن ها ثبث و ضبط شود و ماشین حمل دام نیز به شهرستان محل بار برگردد چون تردد دام در کشور ممنوع است.

رییس دامپزشکی شهرستان قروه گفت: سیاست دامپزشکی شناسایی دام های بیمار، کشتار و دفن آنها به صورت بهداشتی، واکسیناسیون، ضد عفونی و سمپاشی است.

مرجانی افزود: 9 هزار و 311 راس گاو در شهرستان قروه وجود دارد که خوشبختانه موردی از این بیماری در این شهرستان تا کنون مشاهده نشده است.ک/2

7345/533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.