چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۹۳ - ۰۸:۳۱

به گزارش ميهن پست -عضو شورای عالی بورس ضمن درخواست نسبت به اینکه با یک فشار مضاعف طرح فعال صندوق ویژه بانک مسکن…

به گزارش ميهن پست -عضو شورای عالی بورس ضمن درخواست نسبت به اینکه با یک فشار مضاعف طرح فعال صندوق ویژه بانک مسکن که عده‌ای از مردم از آن استفاده می‌کنند و راضی هستند که با نرخ 21 درصد وام بگیرند را برهم نزنیم، گفت: سازمان بورس می‌تواند اعلام کند که فقط افرادی که می‌خواهند خانه بخرند می‌توانند اوراق را خریداری کنند و از این طریق راه افزایش قیمت بسته شود، اما نتیجه این می‌شود که سرمایه‌گذاری و به تبع آن وام‌دهی متوقف می‌شود.

حسین عبده تبریزی در گفتگو با مهر درباره افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس گفت: اقداماتی برای کنترل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در بورس در حال انجام است، به عنوان مثال زمان فروش برای اوراق در نظر گرفته شده است تا سفته بازی کاهش پیدا کند و بر این اساس، تا دو ماه فرد خریدار اوراق نمی تواند اوراق خریداری شده خود را بفروشد.

عضو شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: اگر به این موضوع فشار زیادی وارد شود، همین مقدار که صندوق ویژه بانک مسکن فعال است و وام می دهد هم از بین می رود. برخی ها تصور می کنند که دولت پولی در این زمینه می پردازد و چون دولت تفاوت سود به آن پرداخت می کند بنابراین قیمت برگه های اوراق تسهیلات مسکن هم نباید افزایش یابد.

وی اظهارداشت: برای اینکه صندوق ویژه بانک مسکن در این زمینه فعال باشد در مقابل هر 100 نفری که سرمایه گذاری می کنند لازم است که حدود 40 نفر وام بگیرند نه 100 نفر یعنی 60 نفر باید سرمایه گذار باشند. این درحالی است که سرمایه گذاران حاضر نیستند با نرخ 14 درصد سرمایه گذاری کنند و علاقمند به دریافت سود 23 درصد هستند.

تبریزی اضافه کرد: اما چنانچه قیمت امتیاز اوراق تسهیلات مسکن نصف و به 50 درصد کاهش یابد، نرخ موثر سود مردم از 23 درصد فعلی به 17.5 درصد کاهش می یابد و تغییر عمده ای حاصل نمی شود، بر این اساس درخواست می کنم که با یک فشار مضاعف طرحی که فعال است و عده ای از مردم از آن استفاده می کنند و راضی هستند که با نرخ 21 درصد وام بگیرند را بر هم نزنیم.

عضو شورای عالی بورس گفت: سازمان بورس می تواند اعلام کند فقط افرادی که می خواهند خانه بخرند می توانند اوراق را خریداری کنند و از این طریق راه افزایش قیمت را بست و بستن آن از طریق شورای عالی بورس بسیار آسان است اما آخر این کار چه خواهد شد، نتیجه این می‌شود که سرمایه گذاران دیگر در این طرح سرمایه گذاری نخواهند کرد و دیگر به مردم نمی توانیم وام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید یک کار اساسی صورت گیرد و آن این است که تفاوت‌ها در بودجه مدنظر قرار گیرد که در این حالت صندوق‌ها فعال می‌شوند و البته امتیاز تسهیلات مسکن بی رنگ می‌شود، افزود: اگر الان صندوقی داشته باشیم که 80 میلیون تومان وام با نرخ 4 درصد بپردازد، امتیاز اوراق تسهیلات مسکن بی‌معنا خواهد شد، پس مسیر را درست می رویم. اگر الان فشار بیاوریم به قیمت‌های این نوع تسهیلات، همین کار کوچکی هم که الان در حال انجام است، متوقف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *