دوشنبه، ۱۲ آبان ۹۳ - ۰۲:۵۹

مدیرگروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بیماری تب مالت(بروسلوز) بزی در مردان و گروه سنی بین 13 تا 40…

مدیرگروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بیماری تب مالت(بروسلوز) بزی در مردان و گروه سنی بین 13 تا 40 سال دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی لرستان،«محمد ساکی» در شورای سلامت استان درباره بیماری تب مالت(بروسلوز) خاطرنشان کرد: مرگ و میر این بیماری کم است اما ناتوانی و بار اقتصادی آن بسیار قابل توجه است.

وی با بیان اینکه کانون‎های عفونت این بیماری حوزه مدیترانه، خاورمیانه، آسیای میانه، غرب هند، شرق اروپا، افریقا و… است، ادامه داد: کشورهایی که بیشترین مورد تب مالت را دارد بترتیب سوریه، عراق، عربستان، اردن و ایران هستند.

مدیرگروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه بروسلوز بزی مهارناپذیر، کنترل آن مشکل و محدود و موفقیت‎های کنترل آن محدود است، اظهار کرد: بروز بیماری وابسته به جنس و سن است و در مردان و گروه سنی بین 13 تا 40 ساله دیده می‎شود.

ساکی گفت: بین 95 میلیون تا 2 میلیارد تومان هزینه‌ی دارویی این بیماری است و هزینه‌ی درمانی آن برای هر فرد 2 برابر دیه یک انسان است.

وی با بیان اینکه در فاصله‌ی زمانی در سال‎های 89 تا 92، میزان بروز بیماری تب مالت در استان 55 درصد افزایش را نشان می‌دهد، افزود: ناکافی بودن امکانات و توانایی در کنترل بیماری به این افزایش منجر شده است.

مدیرگروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه بیشترین شیوع بیماری بترتیب در الیگودرز، خرم‎آباد، بروجرد و نورآباد رؤیت شده است، افزود: 21 درصد بیماری از طریق تماس‎های مستقیم و غیرمستقیم بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *