چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۲۷

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد هزینه واردات جهانی غذا به 1.29 تریلیون دلار در…

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد هزینه واردات جهانی غذا به 1.29 تریلیون دلار در سال 2014 خواهد رسید اما هزینه برای واردات محصولات دامی به دلیل افزایش حجم و قیمت واردات، افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هزینه واردات جهانی غذا در سال گذشته 1.28 تریلیون دلار بود از این رو رقم 1.29 تریلیون دلار افزایش اندکی را نشان می‌دهد. همچنین این رقم حدود شش درصد کمتر از رکورد مشاهده شده در سال 2012 است.

بر پایه گزارش نهاد غذایی سازمان ملل، هزینه واردات جهانی غذا در سال جاری میلادی برای پنجمین سال متوالی از یک تریلیون دلار فراتر خواهد رفت.

هزینه واردات محصولات پروتئین دامی مانند گوشت، لبنیات و ماهی ممکن است حداکثر 10 درصد رشد کند و به 434 میلیارد دلار برسد که بزرگ‌ترین افزایش در میان محصولات غذایی خواهد بود.

همچنین افزایش قیمت قهوه نیز منجر به صعود 12 درصدی هزینه واردات این نوشیدنی گرمسیری به 100 میلیارد دلار در سال 2014 در مقایسه با 89 میلیارد دلار در سال 2013 می‌شود.

در مقابل کاهش قیمت‌های جهانی به همراه تقاضای واردات کمتر، هزینه واردات شکر را به میزان هفت درصد کاهش می‌دهد و از 48 میلیارد دلار در سال 2013 به 45 میلیارد دلار در سال 2014 می‌رساند.

فائو پیش بینی کرد هزینه واردات روغن‌های نباتی نسبت به سال گذشته ثابت مانده و به 219 میلیارد دلار بالغ می‌شود. هزینه واردات غلات دانه درشت نیز با 15 درصد کاهش نسبت به سال 2013، از 196 به 165 میلیارد دلار خواهد رسید.

بر اساس گزارش اکونومیک تایمز، قیمت‌های بین المللی بالاتر برای کالاهایی مانند قهوه و کاکائو به معنی بهبود تجارت کشورهایی خواهد بود که برای درآمدزایی به این کالاهای کشاورزی متکی هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.