تجربه خشکسالی در همدان باعث بهبود در مدیریت مصرف آب شده است

به گزارش خبرنگار مهر، محمودرضا عراقی پیش از ظهر دوشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان همدان اظهار داشت: مسئله آب با توجه به پیچیدگی ها و ویژگی های خاص خود نیاز به مدیریت محلی دارد چرا که آب منطقه ای است و هر منطقه و استان با توجه به شرایط ویژه خود باید آب مورد نیاز خود را تامین کند، مگر در موارد اضطراری که آن هم فقط به آب شرب مربوط است و این موضوع در سطح ملی مطرح نخواهد بود.

وی با اشاره به خشکسالی های شدید در سال 1380 در همدان ادامه داد: این خشکسالی ها باعث شد که در زمینه مدیرت مصرف آب تجربه های بسیار گرانقدری را به دست آوریم و امسال اگر در استان با بحران و قطعی آب روبرو نشدیم به دلیل عدم وجود تنش  و کمبود آب در این زمینه نبوده بلکه این امر با مدیریت های مطلوب در راستای تامین آب شرب و آب منطقه ای و روستایی و اتخاذ تدابیر لازم در این حوزه ها و برنامه ریزی های مداوم صورت گرفته است.

معاون عمرانی استاندار همدان با بیان اینکه هنوز در حوزه کشاورزی مدیریت مصرف خوبی صورت نگرفته است، عنوان کرد: در بخش کشاورزی بدون توجه به ظرفیت پایدار منابع آب، میزان تولید محصولات کشاورزی مورد انتظار به دلیل شرایط خاص کشور را شاهد هستیم که باید مدیریت و استراتژی خاصی در تولید محصولات کشاورزی برای کاهش میزان مصرف آب در این بخش صورت گیرد.

عراقی ادامه داد: اگر در برداشت آب از سفره های طبیعی و منابع آب زیرزمینی زیاده روی شود، قطعا تنش مربوط به مدیریت آب به بحران تبدیل خواهد شد و اکنون نیازمند دقت بیشتر در مصرف آب هستیم.

وی با اعلام اینکه مدیریت مصرف در بخش کشاورزی نیازمند اعتبارات و تسهیلات است، افزود: همه صرفه جویی ها احتیاج به اعتبار دارد و باید با دادن تسهیلات لازم و کافی به کشاورزان از آنها خواست تا همکاری لازم را در این راستا به عمل آورند و قطعا چنین برنامه هایی در طولانی مدت ما را به اهداف مدنظر خواهدرساند.

معاون عمرانی استاندار همدان عنوان کرد: آنچه اکنون در استان به آن نیاز داریم، تغییر نگرش ها است و باید به مدیریت نرم افزاری بهای بیشتری داده شود تا در بخش کشاورزی نیز به  اهداف نهایی خود برسیم.

عراقی با اشاره به وضعیت چاه های غیر مجاز گفت: تمام حلقه چاه های غیر مجاز استان باید مسدود و همچنین جلوی اضافه برداشت ها گرفته و مشترکین پر مصرف نیز جریمه شوند و اگر به دنبال باقی ماندن و حفظ اراضی کشاورزی هستیم باید با کنترل کشاورزی و مسایل مربوط به آن به سوی توسعه پایدار حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی نیز باید پایدار باشد، ادامه داد: نباید به نام تنش در امنیت غذایی و مسایل و مشکلات در بخش کشاورزی و یا حوزه های دیگر، بهره برداری بیش از حد از آب صورت گیرد، بلکه می توان با تولید محصولات کم آب بر، استفاده از روش های آبیاری تحت فشار و تغییر الگوی کشت که البته نیاز به زمان، ترویج و گسترش آموزش ها و فرهنگسازی دارد، گام موثری در راستای مدیریت مصرف آب و تامین امنیت غذایی برداشت.

معاون عمرانی استاندار همدان با اعلام اینکه حرکت چرخه صنعت و اشتغال استان همه در گرو صرفه جویی است، گفت: از آنجایی که در دشت های ممنوعه یک قطره آب هم نمی توان اعتبارگذاری کرد، تنها راه فعالیت های صنعتی و استفاده از این دشت ها با صرفه جویی ممکن است و این به دلیل اهمیت ویژه و استراتژی بودن مصرف آب است.

عراقی همچنین با اشاره به آبیاری تحت فشار در استان اظهار داشت: با توجه به اینکه استان همدان رتبه اول تا سوم آبیاری تحت فشار کشور را به خود اختصاص داده و جایگاه مطلوبی در بهره گیری از روش های نوین آبیاری دارد، باید برنامه های استراتژی در زمینه آبیاری و بهینه سازی مصرف آب اتخاذ گردد.

وی با اشاره به موضوع گاز نیز گفت: انرژی گاز نیز از منابع ملی است و متعلق به همه مرم جامعه است و از آنجایی که این انرژی خدادادی نیز محدود است، نیاز به تبلیغات و اطلاع رسانی در زمینه استفاده درست و بهینه از این سوخت وجود دارد، چرا که با توجه به موقعیت استان، افزایش مصرف گاز موجب افت فشار و تنش در برخی شهرستان ها و حتی استان های مجاور خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار همدان در خصوص برنامه بارور کردن ابرها برای افزایش بارندگی عنوان کرد: این موضوع حتی در بسیاری از کشورهای خارجی نیز تاکنون پاسخ مناسبی نداشته و مصداقی برای آن وجود ندارد.

عراقی ادامه داد: با شرایط موجود آب و هوایی در استان اگر مدیریت مصرف آب با استفاده از روش های نوین و تکنولوژی های روز به خوبی صورت گیرد مشکلات در این حوزه حل خواهد شد.

وی همچنین گفت: شهرداری و دیگر سازمان ها آمادگی لازم را برای مقابله با آب گرفتگی خیابان ها و جاده ها داشته باشند.

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*