شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۶ - ۱۱:۲۶
تجزیه پلاستیک

محققان دانشگاه کمبریج به تازگی کشف کرده اند که یک نوع کرم پیله ساز می تواند روند تجزیه پلاستیک را سریع تر کرده…

محققان دانشگاه کمبریج به تازگی کشف کرده اند که یک نوع کرم پیله ساز می تواند روند تجزیه پلاستیک را سریع تر کرده و به این ترتیب آلودگی های این ماده مضر برای محیط زیست را کاهش دهد. در ادامه با میهن پست همراه شوید .

تجزیه پلاستیک بصورت طبیعی از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال طول خواهد کشید و متاسفانه تولید انبوه این ماده آسیب های بسیار جدی را به محیط زیست اطراف ما وارد ساخته است. اما کنون دانشمندان دانشگاه کمبریج با تحقیق و مطالعه روی کرم پیله‌ ساز بید به این نتیجه رسیده اند که این کرم می تواند روند تجزیه پلاستیک را تسریع بخشد.

هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دورریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زادوولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.

سالانه حدود ۸۰ میلیون تن پلاستیک پلی‌ اتیلن در اطراف جهان تولید می‌ شود. از این پلاستیک برای تولید کیسه‌ های خرید و بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات استفاده می‌ شود اما تجزیه کامل آن در طبیعت می‌ تواند صدها سال زمان ببرد. با این حال کرم پیله‌ ساز بید (Galleria mellonella) می‌ تواند ظرف کمتر از یک ساعت کیسه پلاستیکی را سوراخ سوراخ کند.

دکتر پائولو بامبلی، بیوشیمیدان دانشگاه کمبریج و یکی از محققان این مطالعه، می‌ گوید:

«کرم پیله‌ ساز نقطه شروع خواهد بود. ما باید بفهمیم این فرآیند چطور کار می‌ کند. امیدواریم بتوانیم راه حل فنی به حداقل رساندن مشکل زباله پلاستیکی را ارائه کنیم».

او و همکارش، فدریکا برتوچینی، از شورای تحقیقات ملی اسپانیا برای این کشف پروانه انحصاری گرفته‌ اند. آنها می‌ خواهند فرآیند کشف اسرار شیمیایی تجزیه طبیعی پلاستیک توسط این کرم را تسریع کنند.

آنها بر این باورند که میکروب‌ هایی در کرم پیله‌ ساز – و همچنین در حشره‌ ای که بعدا پدید می‌ آید – هست که احتمالا در تجزیه پلاستیک نقش بازی می‌ کند. اگر این فرآیند شیمیایی شناسایی شود، می‌ تواند به راه‌ حلی برای مدیریت زباله پلاستیکی در محیط زیست منجر شود.

دکتر برتوچینی می‌ گوید:

«ما برای اجرای این یافته در قالب راهی برای خلاصی از زباله پلاستیکی برنامه‌ ریزی می‌ کنیم تا به سمت نجات اقیانوس‌ ها، رودها و همه جنبه‌ های طبیعت از عواقب غیرقابل اجتناب انباشت پلاستیک حرکت کنیم. با این حال نباید فقط به خاطر اینکه حالا دانش تجزیه زیستی آن را کشف کرده‌ ایم شروع به ریختن عمدی پلی‌ اتیلن در محیط زیست کنیم».

باهم در میهن پست تصاویری از کرم پیله‌ ساز بید که می تواند عمل تجزیه پلاستیک را انجام دهد تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع[/highlight]  livescience

یک دیدگاه برای “تجزیه پلاستیک توسط کرم پیله‌ ساز امکان پذیر خواهد بود ؟”

  1. شوریده گفت:

    خیلیا اصلا به این امر مهم توجه ندارن و مدام پلاستیک ها رو در فضای آزاد به جا میزارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *