دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۰۴

 کامران یوسفی راد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: آبیاری قطره ای فقط موجب مرطوب شدن قسمتی از حجم منطقه رشدی…

 کامران یوسفی راد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تبریز افزود: آبیاری قطره ای فقط موجب مرطوب شدن قسمتی از حجم منطقه رشدی را که ریشه می تواند داشته باشد، می شود.

وی تصریح کرد: برای رشد مطلوب یک حداقل خاک مرطوب مورد نیاز است، بنابراین در آبیاری قطره ای باید توزیع رطوبت در خاک و برای گیاه موردنظر پیش از اقدام به طراحی سیستم مورد توجه قرار گیرد.

یوسفی راد ادامه داد: توزیع رطوبت در خاک با سیستم آبیاری قطر ای نسبت به سایر روش های آبیاری سطحی بوده و با در نظر گرفتن پیروی سیستم از الگوی توزیع رطوبت در خاک توسعه ریشه به صورت سطحی تری در مقایسه با روش های دیگر آبیاری صورت گرفته و درنهایت پایداری گیاه در در خاک تا حدودی کاهش می یابد.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یاداور شد: مسدود شدن قطره چکان ها سبب توزیع نامتناسب آب در طول لوله های فرعی شده و می تواند دلیلی برای وارد آمدن خسارات سنگین به محصول شود.

وی اظهار داشت: علل عمده مسدود شدن قطره چکان ها وجود ذرات ماسه و مواد آلی در آب آبیاری و رسوبات شیمیایی نظیر کربنات کلسیم در قطره چکان ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *