دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۱

بر اساس طرح‌های اتحادیه اروپا، هر خودروی جدید در انگلستان باید مجهز به ابزار جعبه سیاهی شود که از سال آینده میلادی به…

بر اساس طرح‌های اتحادیه اروپا، هر خودروی جدید در انگلستان باید مجهز به ابزار جعبه سیاهی شود که از سال آینده میلادی به بعد حرکات رانندگان را رهگیری می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر خلاف نگرانی‌های جدید درباره حریم خصوصی و هزینه‌ این طرح، وزرای انگلیسی معترف‌اند قادر به ممانعت از نصب این فناوری که بر رانندگان و سازندگان خودرو تحمیل شده، نیستند.

دولت معتقد است این گجت که برای کمک به خدمات اضطراری در یافتن خودروهای آسیب‌دیده طراحی شده، دست کم 100 پوند را به بهای‌ خودروها خواهد افزود و ارتقای ایمنی مهمی را نیز ارائه نمی‌دهد.

مقامات همچنین از به کار بردن سامانه eCall توسط پلیس و دیگر شرکت‌های بیمه برای نظارت بر تمامی حرکات راننده بیم دارند.

کمیسیون اروپا قانونی را وضع کرده که بر اساس آن، تا اکتبر سال آینده تمامی خودروهای جدید و ون‌هایی که در سراسر اروپا به فروش می‌رسند، باید به این فناوری مجهز شود. این سیستم حاوی یک سیم کارت تلفن‌مانند سیار است که برای مخابره مکان خودرو به خدمات اضطراری در صورت بروز یک تصادف طراحی شده است.

تعدادی از خودروسازان از قبیل شرکتهای بی‌ام‌و و ولوو پیش‌تر ابزار eCall را در آخرین مدل‌هایشان تعبیه کرده‌اند. وجود دگمه SOS در نزدیکی داشبورد که به سیم‌ کارت متصل است، به رانندگان امکان تماس فوری با خدمات اضطراری را می‌دهد. همچنین، چنانچه کیسه‌های هوا باز شوند، سیستم به صورت خودکار پیغام متنی را به خدمات اضطراری می‌فرستد و مکان خودرو و شماره ID وسیله نقلیه را در آن ذکر می‌کند.

مقامات اروپایی معتقدند این سامانه می‌تواند با سرعت‌بخشی به زمان پاسخگویی خدمات اضطراری، سالانه جان 2500 تن را نجات دهد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.