یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۴

امروزه یکی از بیماری‌های شایع و مرگبار در جهان بیماری سرطان روده است، که البته این بیماری را نیز می‌توان با ورزش کردن…

bigstock Male patient looking at nurse 60161120 تحرک بدنی و ورزش؛ سدی در مقابل سرطان روده

امروزه یکی از بیماری‌های شایع و مرگبار در جهان بیماری سرطان روده است، که البته این بیماری را نیز می‌توان با ورزش کردن و تحرک بدنی کافی کاهش و از بروز آن جلوگیری کرد

دیگر تأثیر مثبت ورزش بر همه آشکار است و هر روز بر این فواید افزوده می‌شود. بنابراین مردم باید به دنبال یک الگوی مناسب در زندگی‌شان باشند و از مزایای ورزش و تحرک بهره ببرند. البته از دیگر مواردی که تأثیر مثبت بر سلامت می‌گذارد خواب کافی است که در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که ورزش می‌تواند به داشتن خوابی عمیق‌تر و طولانی‌تر کمک کند و در طول روز هشیاری بیشتری داشت و بالعکس خواب کافی می‌تواند بر روی عملکرد ورزشکاران و سلامتی مردم اثر مثبت بگذارد. ورزشکارانی که خواب خود را فدای تمرینات ورزشی می‌کنند باید این را در نظر داشته باشند که کم‌خوابی و خستگی باعث کاهش عملکرد آنها می‌شود، در دونده‌ها سبب کاهش سرعت ، تمرکز در بسکتبالیست‌ها را کم و خلق و خوی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ورزشکاران باید خواب در درازمدت در اولویت قرار بگیرد و نه فقط در شب قبل از مسابقه.
لازم به ذکر است که انجام ورزش شدید درست قبل از خواب یا در حول و حوش سه ساعت مانده به زمان خواب می‌تواند خوابیدن را دشوارتر سازد؛ زیرا ورزش شدید درست قبل از خواب،‌ قلب، مغز و ماهیچه‌هایتان را تحریک می‌کند و دمای بدن افزایش می‌یابد و در نتیجه خواب را مختل می‌کند.
در صورتی که می‌خواهید ورزش تأثیر مثبتی بر خوابتان بگذارد باید در اواخر بعد از ظهر یا اول عصر فعالیت بدنی داشته باشید چون درجه حرارت بدنتان را چند ساعت قبل از خواب به حد نرمال می‌برد و این کار باعث می‌شود که درجه حرارت بدنتان درست زمان خواب شروع به پایین آمدن کند و این کاهش دما سبب خواب راحت‌تر می‌شود.
ناگفته نماند که یکی دیگر از عوامل بروز سرطان روده بزرگ کم خوابی می‌باشد؛‌ کسانی که کمتر از شش ساعت می‌خوابند، نسبت به افرادی که حداقل هفت ساعت در طول شب می‌خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خوش‌خیم روده بزرگ قرار دارند. همچنین زنانی که کم می‌خوابند، بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند؛ اما خوابیدن کافی در طول شب و بهبود کیفیت خواب می‌تواند از بروز این خطر جلوگیری نماید.
سرطان خوش‌خیم روده بزرگ در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان است، ولی در صورت عقب انداختن درمان، ممکن است بدخیم شده و دیگر قابل درمان نباشد. می‌توانیم این‌گونه نتیجه بگیریم که ورزش و فعالیت‌های بدنی بر سلامت جسم و روح تأثیر شگفتی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.