جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۹

به گزارش ایرنا به نقل از شانا، سید محسن قمصری در این خصوص افزود: طی ماه های گذشته و به دنبال پیشرفت مذاکرات…

به گزارش ایرنا به نقل از شانا، سید محسن قمصری در این خصوص افزود: طی ماه های گذشته و به دنبال پیشرفت مذاکرات ایران با گروه ١+٥، هیچ تحریمی از صنعت نفت ایران برداشته نشد و تنها از تصویب تحریمهای جدید ممانعت به عمل آمده است.

وی گفت: این تصور که تحریمهای اقتصادی ایران کاهش یافته است، واقعیت ندارد و مذاکرات ژنو طی ماه های گذشته نیز به ثبات شرایط و جلوگیری از اعمال تحریمهای بیشتر منجر شد.

قمصری با اشاره به توافقات ژنو برای کاهش تحریمها تصریح کرد: تحریمها در کنگره آمریکا یا اروپا به تصویب می رسد و بنابراین برداشتن هرگونه تحریم، نیاز به تصویب این کنگره ها دارد.

به گفته وی، پس از پیشروی مذاکرات ایران در ژنو، جو مطمئنی نسبت به اقتصاد ایران پدید آمد و خریداران نفت کشورمان مطمئن شدند مانند گذشته، برای کاهش هر چه بیشتر خرید نفت از ایران تحت فشار نیستند.

قمصری با یادآوری این که، آنچه در ژنو روی می دهد، یک توافق است که عملیاتی شدن آن به فرایند ویژه ای نیازمند است، ادامه داد: از این روست که به رغم ایجاد این فضای مطمئن، مشکلات بانکی، بیمه ای، کشتیرانی و بسیاری دیگر از چالشها تاکنون حل نشده است.

وی با تاکید بر اینکه میعانات گازی ایران نیز از قاعده تحریمها مستثنی نیست اذعان کرد: اگر کشور یا شرکتی، قصد خرید میعانات گازی از ایران داشته باشد باید در ازای خرید میعانات، واردات نفت خود را از ایران کاهش دهد.

قمصری گفت: به این منظور در تلاش هستیم ضمن حفظ صادرات نفت خام، امکان افزایش صادرات میعانات گازی را نیز فراهم کنیم.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون فرایند صادرات نفتا و ال پی جی بدون هیچ مشکلی ادامه دارد.

اقتصام**1574**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.