سه شنبه، ۰۱ اسفند ۹۶ - ۰۲:۴۵
رژیم لاغری

این روزها تلاش برای تحمل رژیم لاغری چه به ظاهر و چه با برنامه جز دل مشغولی های تمامی افرادی است که به…

این روزها تلاش برای تحمل رژیم لاغری چه به ظاهر و چه با برنامه جز دل مشغولی های تمامی افرادی است که به نحوی از چاقی و یا از نداشتن تناسب اندام خوبی بهره نمی برند. موضوعی که ابتدا با کم کردن وعده های غذایی و خود سرانه توسط افراد شروع که نتیجه آن شروع مشکلات جسمی و وقوع بیماری های پیش بینی نشده در انسان است.

بنابراین شروع یک رژیم لاغری برای رسیدن به یک تناسب اندام فقط کم خوردن و چربی سوزی نیست و متخصصان در حذف هیچ یک از گروه های غذایی درخصوص لاغری موافق نیستند. ، چرا که با این کار که البته با کاهش وزن اگر چه همخراه است اما کمبود مواد مغذی آثار نامطلوب روانی برجای خواهد گذاشت.

در این وادی نتایج تحقیق موسسه ملی بهداشت آمریکا (وابسته به وزارت بهداشت این کشور) نشان می دهد که رژیم غذایی کم چرب برای کاهش وزن موثرتر از رژیم کم کربوهیدرات است.

لازم است بدانید این بررسی نشان داد که هر دو رژیم اگر سبب کاهش دریافت کالری شوند، چربی بدن را کاهش می دهند اما با کم کردن مصرف چربی این کاهش بیشتر از زمانی است که رژیم کم کربوهیدرات رعایت می شود.

رژیم لاغری

در راستای راستی آزمایی و پی بردن به نتایج درستی در این پژوهش به ۱۹ فرد چاق روزی ۲۷۰۰ کالری داده شد و بعد از دو هفته، کالری مصرفی را یا با کاهش چربی یا با کاهش کربوهیدرات به یک سوم تقلیل دادند.این افراد از نظر تمام چیزهایی که می خوردند و مقداری که تحرک و ورزش داشته اند به دقت زیر نظر بودند.

پژوهشگران این حوزه میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را در بازدم و میزان نیتروژن را در ادرار آنها اندازه می گرفتند تا دقیقا روند سوخت و ساز را در بدن آنها بررسی کنند.

لازم است بدانید که پس از ۶ هفته، آنها که رژیم کم چربی داشتند ۴۶۳ گرم از چربی بدنشان را از دست داده بودند، یعنی هشتاد درصد بیشتر از آنها که رژیم کم کربوهیدرات داشتند که ۲۴۵ گرم چربی سوزانده بودند.

سرپرست این تحقیقات -دکتر کوین هال – از موسسه ملی دیابت، گوارش و بیماری های کلیوی، می گوید: تمام این اتفاقات در بدن می افتند و چربی بدن سوزانده می شود، اما با کاهش مصرف چربی این اتفاقات شدیدترند.

برخی محققان رژیم کم کربوهیدرات را برای سوزاندن چربی اضافه رژیم موثرتری می دانند چون براساس تئوری، با کاهش مصرف کربوهیدرات، انسولین خون کاهش پیدا می کند بنابراین ذخایر چربی برای تولید انسولین به مصرف می رسند.

اما به گفته دکتر هال، این تحقیق نشان می دهد انتخاب رژیم کم کربوهیدرات توجیه متابولیک ندارد. با این وجود تحقیقات نشان می دهد در دنیای واقعی که رژیم ها آنقدر سفت و سخت رعایت نمی شوند ممکن است افراد با کاهش مصرف کربوهیدرات، بیشتر وزن کم کنند.

رژیم لاغری

از این رو نتیجه مهم این تحقیق که در نشریه متابولیسم سلول منتشر شده این است که بهترین رژیم، رژیمی است که فرد بتواند آن را رعایت کند که به گفته دکتر هال، اگر برای شما رعایت رژیمی آسان تر از رژیم دیگر است و می توانید آن را به بطور دائم رعایت کنید، باید همان را انتخاب کنید.

اما دکتر سوزان رابرتس و دکتر سای داس از دانشگاه تافتس در اظهار نظری درباره این تحقیق نوشته اند که درباره نتایج آن اختلاف نظر شدیدی وجود دارد.این درست که این تحقیق بعضی از ادعاها را درباره فایده رژیم کم کربوهیدرات بی اعتبار کرده اما معلوم نیست در درازمدت نتیجه چه باشد.

شاید در حال حاضر مهمترین پیام این باشد که برخی انواع کربوهیدرات مناسب هستند، مثل غلات سبوس دار با شاخص گلوکز کم و پروفسور سوزان جپ از دانشگاه آکسفورد می گوید: این تحقیق به این نتیجه درست رسیده که بهترین رژیم رژیمی آن است که می توانید رعایت آن را ادامه دهید.

تمام رژیم ها اگر برنامه غذایی و کاهش کالری آنها را رعایت کنید، موثر هستند چه کم چربی چه کم کربوهیدرات، اما رعایت رژیم در حرف ساده است بخصوص با در نظر گرفتن اینکه مدت زیادی طول می کشد تا کاهش وزن اتفاق بیفتد.

یک دیدگاه برای “تجاربی که پژوهش‌ها در مورد یک رژیم لاغری به ما می‌دهد ؟”

  1. ماندانا گفت:

    متن پرمفهومی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *