پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۵۲

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت که دولت آسیب‌شناسی لازم را در…

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت که دولت آسیب‌شناسی لازم را در مورد مرحله اول که اشتباه و غیرقانونی بوده، انجام نداده است.

احمد توکلی در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی‌بر قیمت سایر کالاها و خدمات، گفت: «اصلاح قیمت حامل‌های انرژی از چند طریق بر قیمت کالاها و خدمات دیگر اثر می‌گذارد؛ یکی از طریق اینکه انرژی عامل تولید است و وقتی گران می‌شود هر واحد تولید نیز گران‌تر تمام می‌شود. مثلا وقتی کارخانه‌ای از سوخت گازوئیل استفاده می‌کند و این سوخت افزایش قیمت می‌یابد، به همان نسبتی که سوخت در تولید کالا دست داشته باشد کالا هم گران‌تر تولید می‌شود.»

او افزود: «همچنین وقتی در بنگاهی هزینه سوخت بالا می‌رود یا بنگاه باید سرمایه جاری خود را زیاد کند یا اینکه چون سوخت گران شده عوامل تولیدی کمتری را به کار بگیرد که همین باعث کاهش تولید می‌شود؛ بنابراین گران شدن انرژی باعث کاهش تولید می‌شود و اثر رکودی هم دارد. به این ترتیب عرضه کاهش می‌یابد و این موجب افزایش قیمت می‌شود.»

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اثر روانی افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز اضافه کرد: «با افزایش قیمت حامل‌های انرژی انتظارات تورمی نیز بالا می‌رود و این باعث می‌شود قیمت‌ها از این طریق افزایش پیدا کند. البته با توجه به احتمال وجود فساد هر قدر بازارها غیر شفاف‌تر، انحصاری‌تر، اختیارات تولیدکنندگان کالا و خدمات بیشتر و دخالت و نظارت دولت ضعیف‌تر باشد این افزایش قیمت در حامل‌های انرژی بیشتر می‌تواند قیمت‌ها را بالا ببرد و فرصتی را فراهم کند تا کسانی که در بازار قدرت قیمت‌گذاری دارند برای منافع شخصی خود قیمت‌ها را بالا ببرند و در نتیجه کار مردم سخت‌تر می‌شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.