سه شنبه، ۰۵ خرداد ۹۴ - ۰۸:۰۰

به گزارش میهن پست –  ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه ماه گذشته با صدور حکمی ممنوعیت تحویل این سامانه دفاعی به ایران را که…

به گزارش میهن پست –  ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه ماه گذشته با صدور حکمی ممنوعیت تحویل این سامانه دفاعی به ایران را که قرارداد آن در سال ۲۰۰۷ میان تهران و مسکو انجام شده بود، لغو کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مسکو و تهران رایزنی‌ها برای تحویل سامانه دفاعی موشکی اس ۳۰۰ به ایران را تمام کرده‌اند و این کار به زودی انجام خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده است، پس از دیدار با میخائیل بوگدانوف همتای روس خود، گفت که رایزنی‌های مسکو و تهران برای تحویل سامانه دفاعی اس ۳۰۰ به ایران انجام شده است.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]اس-۳۰۰ – С-۳۰۰ – یک سامانه موشکی سطح‌به‌هوای دوربرد و خودکششی با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست که در اواخر دهه ۱۹۷۰ توسط شرکت همکاری‌های صنعتی آلماز برای نیروی دفاع هوایی شوروی ساخته شد. مدل‌های مختلف این موشک در نام‌گذاری ناتو با نام‌های سام ۱۰، سام ۱۲ و سام ۲۰ شناخته می‌شوند.اولین مدل این موشک با نام اس-۳۰۰ پی برای نخستین بار در سال ۱۹۷۹ در شوروی عملیاتی شد،[/box]

 وی افزود: مذاکرات در خصوص این مساله با موفقیت به پایان رسید. من تخمین می‌زنم که تحویل این سامانه دفاعی به زودی انجام شود.

 ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه ماه گذشته با صدور حکمی ممنوعیت تحویل این سامانه دفاعی به ایران را که قرارداد آن در سال ۲۰۰۷ میان تهران و مسکو انجام شده بود، لغو کرد.

بر اساس این گزارش، دیمتری مدودف رییس‌جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ تحت فشارهای آمریکا و غرب اجرای این قرارداد را به حالت تعلیق درآورده بود.

 مسکو پس از برداشته شدن ممنوعیت تحویل اس ۳۰۰ به تهران اعلام کرد: پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ دلیل اتخاذ این تصمیم بوده است و دیگر نیازی به ادامه ممنوعیت انتقال این سامانه به ایران وجود ندارد.

 این تصمیم روسیه با واکنش شدید مقامات رژیم صهیونیستی و نگرانی واشنگتن مواجه شد.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.