پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۳:۳۲

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس گفت: خانه تاریخی “حسن حلی‌ساز” از جمله خانه‌های ثبت شده در میراث ملی، بامداد امروز، تخریب…

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس گفت: خانه تاریخی “حسن حلی‌ساز” از جمله خانه‌های ثبت شده در میراث ملی، بامداد امروز، تخریب شد.

مسعود منیعاتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، توضیح داد: این خانه در کوچه اسکندری و در شرق حرم مطهر حضرت احمدبن‌موسی(ع) قرار داشت که به‌طور کامل تخریب شده است.

وی با اشاره به اظهارات مسئولان دستگاه‌های مختلف در خصوص جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی در طرح توسعه حرم مطهر، اضافه کرد: خانه اصغرزاده نیز در محدوده درب شمالی مسجد جامع عتیق واقع شده و حدود سه هفته قبل، شبانه تخریب شده است.

به گزارش ایسنا، پیش از این تخریب بخشی از یک خانه تاریخی غیرثبتی، واکنش مسئولان میراث فرهنگی کشور را در پی داشت که به‌دنبال آن تیمی از سازمان میراث فرهنگی به شیراز، عزیمت و موضوع را از نزدیک بررسی کرد. این گروه که در جلساتی با حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف، موضوع را بررسی کرده بود، وعده داده بودند که روند تخریب به‌شکلی مدیریت شود که خانه‌های تاریخی ثبتی، مصون بمانند.

تخریب خانه‌های واقع در محدوده طرح توسعه حرم مطهر حضرت احمدبن‌موسی(ع)، طی ماه‌های اخیر شتاب گرفته و مدیر حوزه تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) نیز مسئولیت تخریب‌ها را متوجه تولیت ندانسته است.

حجت‌الاسلام محسن اسماعیلی پیش از این تاکید کرده بود که تولیت حرم در انجام تخریب خانه‌ها و اماکن اطراف حرم، هیچ دخالت اجرایی نداشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.