پنجشنبه، ۰۳ مهر ۹۳ - ۱۰:۱۴

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین گفت: در حال حاضر مشکل عمده در بحث تامین آب شرب روستاهای شهرستان بوئین زهرا،…

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین گفت: در حال حاضر مشکل عمده در بحث تامین آب شرب روستاهای شهرستان بوئین زهرا، پارگی جدار چاه‌ها و تخریب آن‌هاست.

محمد علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قزوین، اظهار کرد: علت تخریب نیز برداشت‌های بی‌رویه، خشکسالی‌های پی در پی، وجود چاه‌های متعدد غیرمجاز و افزایش سرانه مصرف است که موجب افت آب‌های زیر زمینی، رانش لایه‌های عمیق زمین و تخریب چاه‌های مورد نظر شده است.

وی خاطرنشان کرد: سطح آب شرب مجتمع جوهرین از سال 89 تاکنون 15 متر افت داشته و چاه آب شرب روستای شهرک مدرس نیز از سال 72 تا انتهای سال گذشته افت 54 متری را تجربه کرده است.

علیزاده با اشاره به تخریب 27 حلقه چاه آب شرب در عمق‌های 70 الی 120 متر در پنج سال اخیر تصریح کرد: تخریب جزیی و کلی در این چاه‌ها منجر به کاهش برداشت یا در پاره‌ای مواقع قطع کامل برداشت آب و نارضایتی ساکنان در روستاها نیز شده است.

وی درباره تبعات منفی چنین پدیده‌ای اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی مقدار زیادی از اعتبارات را که باید صرف پروژه‌های جدید آبرسانی کند، در جهت حفر و تجهیز مجدد چاه‌های تخریب شده منطقه بوئین زهرا کرده، همچنین محدودیت اعتبارات شهرستانی نیز در کاهش ارائه خدمات مطلوب تاثیر بسزایی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین توضیح داد: در سال جاری روستاهای استان قزوین و شهرستان بوئین زهرا مانند بسیاری از نقاط کشور به دلیل خشکسالی‌های اخیر و کوهستانی بودن برخی مناطق استان و خشک شدن برخی چشمه‌ها و چاه‌ها با مشکل کمبود و نبود آب مواجه است و اهالی باید با صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف منابع آب را حفظ کنند.

به گزارش ایسنا، شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قزوین تا پایان سال 92، خدمات خود را به حدود 102 هزار و 390 مشترک در 468 روستای تحت پوشش با درصد تحت پوشش 89.53 درصد ارائه کرده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.