سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای…

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای سند همکاری دولت ژاپن در احیای دریاچه ارومیه که با حضور گری لوئیس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران و همچنین آکیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن و همچنین سایر معاونان سازمان محیط زیست برگزار شد گفت: همانطور که در گذشته هم  همکاری‌های بسیار خوبی در زمینه محیط زیست میان سازمان ملل متحد و ایران برقرار شده،  اراده دولت یازدهم از ابتدا بر این بوده که توجه ویژه‌ای بر حل معضلات محیط زیست داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه از روزهای اولیه دولت یازدهم اظهار داشت: در نشستی که اخیرا این کارگروه  برگزار کرد گزارشات خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه ارائه شد.

وی با بیان اینکه  در برخی از ابعاد برنامه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌ایم و گام‌های اجرایی در حال پیگیری است تصریح کرد:  لازمه پیشبرد برنامه‌ها اراده و توجه جدی دولت و تغییر رویکردها است به طوری که در این خصوص نیازمند انقلاب در مدیریت منابع آب و مصارف کشاورزی،‌صنعتی و شهری هستیم.

ابتکار با اشاره به اهمیت  آگاهی و مشارکت مردم در این خصوص یاداور شد: احیای دریاچه ارومیه یک دستاورد جهانی است و  بدون شک منابع کافی برای احیای تالاب‌ها پیش‌بینی می‌شود البته در این باره نیازمند همکاری‌های بین‌المللی خواهیم بود.

وی افزود: به منظور مدیریت منابع آب و توسعه پایدار کشاورزی 41سایت جدید در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در قالب همکاری‌های محلی با سازمان محیط زیست همکاری می‌کنند و  در مرحله اول 30 هزار هکتار مزارع و باغات در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در این طرح مشارکت می‌کنند.

به گفته ابتکار، باید توجه داشت که با روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی نمی‌توان جوابگوی نیازهای جدید کشور و انتظارات آن بود بنابراین باید با تغییر رویکرد ها برای پاسخگویی به نیاز ها اقدام کرد.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های خوبی که میان وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، وزارت کشور و استانداران برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته است، اظهار داشت:  انتقال آب برای احیای این دریاچه به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال جاری 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان محیط زیست برای احیای تالاب‌ها و مقابله با ریزگرد تخصیص یافته است، گفت: البته در این باره اقداماتی از جمله توقف سدسازی در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه صورت گرفته که در ادامه راه نیازمند استفاده از تجربیات و مشارکت‌های بین‌المللی هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به شرایط مناسب تالاب هامون در سال جاری اشاره کرد و افزود: خوشبختانه به سبب اقدامات اجرایی که صورت گرفته و همکاری‌هایی که با وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها ایجاد شده است بر رفع موانع آبراه ها و همچنین بارندگی‌های خوب در حال حاضر  تالاب هامون در شرایط مناسب‌تری نسبت به گذشته به سر می‌برد.

به اعتقاد ابتکار، مدیریت منابع آب در سطح منطقه سیستان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که معیشت مردم به این تالاب وابسته است و همچنین مهار ریزگردها و طوفان‌های شن نیازمند احیای تالاب هامون است.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان ایران و افغانستان برای احیای تالاب هامون یادآور شد: تالاب هامون یک تالاب بین‌المللی بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ابتکار همچنین با اشاره به همکاری‌هایی که پیش از این ایران با جاییکا در زمینه احیای تالاب انزلی برقرار کرده بود، گفت:‌ در حال حاضر فاز سوم این همکاری‌ها آغاز شده  و استمرار این همکاری‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که تالاب انزلی یک تالاب حاشیه‌ای دریای خزر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.