شنبه، ۲۸ تیر ۹۳ - ۰۲:۴۹

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ظریف در پایان مذاکرات 17 روزه هسته ای در…

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ظریف در پایان مذاکرات 17 روزه هسته ای در وین در نشست خبری مشترک با کاترین اشتون در تشریح بیانیه مشترک خود و اشتون گفت : ما به همراه مديران سياسي كشورهاي ٣+٣  به صورت فشرده براي رسيدن به يك برنامه جامع اقدام مشترك با استفاده از شتاب سياسي حاصل از تصويب  و اجراي روان برنامه اقدام مشترك ٢٤ نوامبر ٢٠١٣ توسط طرفين تلاش كرديم.

وي ادامه داد : ما از دولت اتريش و از سازمان ملل متحد براي حمايت فوق العاده شان در ميزباني اين مذاكرات در وين سپاسگزاريم.

وزیر خارجه در قرائت بیانیه مشترک افزود : ما جلسات مختلفی در اشکال ختلف و در فضای سازنده برگزار کرده ایم تا به یک راه حل جامع دراز مدت مورد توافق مشترک که تضمین نماید برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز خواهد بود دست یابیم .

وی ادامه بیانیه را بدین شرح قرائت کرد: در چند هفته گذشته ما تلاش های خود را به صورت فزاینده تشدید کردیم از جمله از طریق حضور فعال وزیران و معاونان وزیران امور خارجه 3+3 که روز 13 ژوییه 2014 به وین آمدند تا از نزدیک با میزان پیشرفت مذاکرات آشنا شوند. گرچه ما پیشرفت های ملموسی در برخی موضوعات داشته ایم و مشترکا برای تدیون یک متن برنامه جامع اقدام مشترک کار کرده ایم ، لکن هنوز فاصله قابل توجهی پیرامون برخی موضوعات اساسی باقی مانده است که نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

بیانیه اشتون و ظریف می افزاید: از این رو ما به همراه وزیران خارجه 3+3 تصمیم گرفته ایم که اجرای اقدامات برنامه اقدام مشترک را تا 24 نوامبر 2014 که مطابق با زمان بندی پیش بینی شده در برنامه مشترک اقدام است ادامه دهیم . ایران و 3+3 مجددا تاکید می کنند که اجرای تمامی تعهداتشان در برنامه اقدام مشترک را به صورت موثر و به موقع ادامه خواهندداد. ما با عزم راسخ برای رسیدن به توافق پیرامون یک برنامه جامع مشترک در اولین فرصت ممکن جلسات خود را در اشکال مختلف طی هفته های آینده برگزار خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کاترین اشتون نیز در این کنفرانس این بیانیه را به زبان انگلیسی قرائت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.