چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۸

رئیس علوم‌پزشکی خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان بسته‌ای را برای بیماران صعب العلاج تدوین کرده است، گفت: بیش از…

رئیس علوم‌پزشکی خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان بسته‌ای را برای بیماران صعب العلاج تدوین کرده است، گفت: بیش از هشت درصد اعتبارات وزارت بهداشت برای درمان این بیماران در کشور داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه مازندران، ابراهیم گلمکانی در دومین همایش ملی تالاسمی، فرصت‌ها و چالش‌ها که در هتل بزرگ رامسر برگزار شد، گفت: بیماری تالاسمی به علت سرسام‌آور بودن هزینه‌ها و داشتن تبعات اجتماعی و وجود نهادهایی در این باره از خاص‌بودن این بیماری حکایت دارد.

وی افزود: پراکندگی بیماری تالاسمی در جهان همگن نبوده و در برخی از کشورها از جمله کشور ما، شیوع بالایی دارد.

رئیس علوم پزشکی خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه یکی از موثرترین راه‌های انتقال و تبادل اطلاعات، کنگره‌ها و همایش‌های علمی است، تصریح‌کرد: امیدواریم این همایش بتواند صدای بیماران تالاسمی ایران را به گوش همه محققان و پژوهشگران حوزه سلامت برساند تا مولفه عدالت در سلامت در مورد این بیماران تحقق یابد.

وی افزود: درمان‌های جدید، طول عمر بیماران تالاسمی ماژور را بالا برده و بسیاری از بیماران به سنین بالا و تحصیلات دانشگاهی دست یافته‌اند.

گلمکانی با بیان اینکه ما انتظار یک زندگی عالی را از یک بیمار تالاسمی داریم، اظهارکرد: ما هنوز نتوانستیم به طور مناسب به بیماران خاص بپردازیم ولی تاکنون اقدامات خوبی شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان بسته‌ای را برای بیماران صعب‌العلاج تدوین کرده است، افزود: بیش از هشت درصد اعتبارات وزارت بهداشت به هزینه این بیماران داده می‌شود.

رئیس علوم پزشکی خراسان‌شمالی با اشاره به بحث اشتغال بیماران خاص گفت: اشتغال بیماران خاص خیلی می تواند به بهبود وضعیت این بیماران کمک کند و اشکالی ندارد ما در استخدامی‌ها سهمیه خاصی هم برای تالاسمی‌ها و بیماران خاص درنظر بگیریم.

وی افزود: باید نگاه اجتماعی را به بیماران خاص تغییر دهیم که این مهم با فعالیت رسانه‌ها و اقدامات همگانی انجام می‌شود.

گلمکانی ادامه داد: بحث مشاوره‌های روانشناسی برای بیماران تالاسمی می‌تواند نوع نگان بیماران تالاسمی را نسبت به خودشان تغییر یابد.

وی با اشاره به اهمیت سلامت معنوی بیماران خاص گفت: از نگاه دیگر بسیاری از مسائل معنوی مثل دعا ذکر قرآن موسیقی و … به اندازه دیگر مولفه‌های سلامت بیماران خاص در ارتقای سلامت این بیماران موثر است و شکی نیست مولفه‌های سلامت معنوی در تغییر نگاه بیماران تالاسمی بسیار موثر است و می‌تواند آنها را برای حضور در اجتماع آماده کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.