دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۲

مهندس ˈعلی بهنام فرˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر ضرورت مدیریت پدیده خشکسالی و جلوگیری از خسارات…

مهندس ˈعلی بهنام فرˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر ضرورت مدیریت پدیده خشکسالی و جلوگیری از خسارات آن اظهار کرد: باید با اجرای طرح های اولویت دار خسارات این بحران طبیعی تعدیل شده و به حداقل برسد.

وی افزود: طرح های مزبور برای تایید و دریافت اعتبار مورد نیاز برای اجرا به مدیریت بحران استان و نیز کارگروه خشکسالی وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده است.

وی طرح های مزبور را شامل ساخت کانال آبیاری، جایگاه ذخیره آب، طرح های آبیاری نوین، بهسازی چشمه ها و قنوات، توزیع علوفه یارانه ای، آبرسانی سیار، بهسازی اماکن دامی، توسعه بیمه فراگیر دام و محصولات زراعی عنوان کرد.

بهنام فر پیش بینی برای خرید دام مازاد دامداران، توسعه کشاورزی حفاظتی، مبارزه با آفات عمومی، توزیع نهال یارانه ای، نهاده های کشاورزی و ارقام بذور مقاوم نسبت به کم آبی و خشکسالی را از دیگر طرح های پیشگیرانه از آسیبهای خشکسالی برشمرد.

استان خراسان شمالی سال قبل دارای خشکسالی متوسط بود اما با توجه به کاهش بارش ها این خشکسالی در مناطقی از این استان به خیلی شدید و شدید تبدیل شده است که بر اساس برآوردها تا کنون شش هزار و 300 میلیارد ریال خسارت به بخش های مختلف کشاورزی این استان وارد کرده است.

خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد که حدود 190 هزار هکتار آن دیمزار است. ک/3

7184/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.