پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۹ - ۱۰:۳۷
ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال

ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال تنها چند هفته پس از ایجاد آن بصورت بسیار سریع انجام شد. در ادامه برای…

ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال تنها چند هفته پس از ایجاد آن بصورت بسیار سریع انجام شد. در ادامه برای مطالعه جزئیات بیشتر از این خبر همراه ما باشید.

بزرگترین حفره‌ای که تاکنون در لایه اوزون در قطب شمال ایجاد شده بود، تنها چند هفته پس از اعلام از سوی دانشمندان بسته شد. چندی پیش محققان اعلام کردند که در لایه اوزون در قطب شمال حفره‌ای ایجاد شده و بزرگترین حفره‌ای است که تاکنون در این منطقه به ثبت رسیده است. ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال

حال محققان می‌گویند که این حفره که به دلیل دمای غیرمعمول سرد زمستانی ایجاد شده بود به همان سرعتی که به وجود آمده، بسته شده است. این حفره در ابتدا در اوایل سال جاری میلادی ایجاد شده بود و در ماه مارس به بزرگترین اندازه خود در ۱۱ مایلی سطح زمین رسید.

ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال

سرویس ” CAMS” که توسط مرکز اروپایی پیش‌بینی‌های میان مدت جوی(ECMWF ) اداره می‌شود، در سال ۲۰۱۴ میلادی راه‌اندازی شد و از آن زمان اطلاعاتی راجع به ترکیبات اتمسفر ارائه می‌دهد. متخصصان این مرکز معتقدند که این سوراخ به دلیل یک گردباد قطبی غیرمعمول ایجاد شده بود که سبب رشد ناگهانی این حفره شد.

” گردباد قطبی” توده‌ای بسیار بزرگ از هوای خیلی سرد است که در طول زمستان بر منطقه قطبی سوار است. دو نوع گردباد قطبی در سیاره زمین وجود دارد، یکی در اطراف قطب شمال و دیگری در اطراف قطب جنوب.

گردباد قطبی کمک می‌کند که هوای سرد در بالای قطب به دام افتد. محققان ” CAMS” گفته‌اند که گردباد سرد قطبی امسال بسیار قوی و پایدار بود. ولی ایجاد این حفره هیچ ارتباطی به تغییرات کیفیت هوا ندارد.

ترمیم بزرگترین حفره لایه اوزون در قطب شمال

لایه اوزون لایه‌ای‌ است در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح زمین که بسته به شرایط فصلی و آب‌وهوایی ضخامت آن تغییر می‌کند. این لایه با جذب ۹۵ تا ۹۹٫۹ درصد پرتو اشعه فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می‌شود. لایه اوزون پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب کرده و آن‌ها را به شکل پرتوهای فروسرخ درمی‌آورد و به سطح زمین می‌فرستد.

لایه اوزون زمین را از تشعشعات خطرناک ماوراءبنفش محافظت می‌کند. این تشعشعات موجب بروز سرطان، آب مروارید و دیگر مشکلات زیست محیطی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.