سه شنبه، ۲۲ خرداد ۹۷ - ۰۸:۱۳
ترور با سم

ترور با سم در نوع خود نه تنها یکی از رایج ترین نوع ترور در دنیا است بلکه این نوع ترور در دوران…

ترور با سم در نوع خود نه تنها یکی از رایج ترین نوع ترور در دنیا است بلکه این نوع ترور در دوران ماقبل از تاریخ نیز تا به امروز رایج بوده است. موضوعی که چند ماه پیش با ترور سرگی اسکریپال و دخترش با سم ، که وی یک جاسوس سابق روس در بریتانیا بوده است حاشیه های زیادی را برای روسیه به وجود آورده است. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به افرادی که قربانی ترور با سم شده اند.

سرگی اسکریپال و دخترش یولیا : سرگی اسکریپال 66 ساله و جاسوس سابق روس که در بریتانیا زندگی می کرد، همراه دخترش بیهوش روی نیمکت یک مرکز در شهر سالیزبوری پیدا شد. پلیس بریتانیا می‌گوید سرگی اسکریپال و دخترش با ماد‌ه‌ای ناشناس مسموم شدند. که وزیر خارجه بریتانیا نسبت به دخالت احتمالی خارجی در مسموم شدن سرگی اسکریپال “واکنش تندی” نشان داد. سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه هرگونه دخالت در این ماجرا را رد کرده بود و این دو جدیدترین قربانی ترور با سم در حوزه ی سیاست شدند.

ترور با سم

سرگی اسکریپال و دخترش یولیا

گریگوری راسپوتین : وی از دیگر قربانیان ترور با سم بوده است، راسپوتین مرد مورد اعتماد خانواده سلطنتی روسیه در دسامبر سال 1916 به دعوت شاهزاد فلیکس یوسوپوف وارد کاخ یوسوپوف در سن‌پترزبورگ شد. شاهزاد فلیکس با کیکی آغشته به سیانور پتاسیم از او پذیرایی کرد. راسپوتین آن کیک را خورد. شاهزاد فلیکس سپس یک گیلاس شراب آغشته سیانید به او تعارف کرد. راسپوتین شراب را نوشید و به نوشیدن ادامه داد. سم که جواب نداد راسپتوین را هما‌ن شب با شلیک گلوله کشتند.

ترور با سم

گریگوری راسپوتین

کیم یونگ‌ نام : برادر ناتنی رهبر کره‌ شمالی هم یکی دیگر از قربانیان ترور با سم بوده است. وی در حالی تور شد که سال‌ ها پیش وی از کره‌ شمالی گریخته و 13 فوریه سال 1017 میلادی در فرودگاه کوالالامپور هدف سوء قصد قرار گرفت. ترور وی بدین صورت انجام شد که دو زن پس از نزدیک شدن به او ماده‌ای به صورت و سرش مالیدند. این ماده ترکیبی شیمیایی به نام وی‌ایکس بود که روی اعصاب تأثیر می‌گذارد. مقامات مالزی یک سال بعد اعلام کردند کیم یونگ‌نام در کوله‌پشتی خود بیش از ده شیشه آمپول خنثی کننده این سم را همراه داشت.

ترور با سم

کیم یونگ‌ نام

الکساندر لیتویننکو : افسر سابق سازمان اطلاعات خارجی روسیه به بریتانیا پناهنده شده بود هم در لیست ترور با سم قرار گرفته است. وی با تألیف دو کتاب اتهاماتی علیه سازمان اطلاعات خارجی روسیه و پوتین مطرح کرده بود. او پس از دیدار با دو افسر سابق ک‌گ‌ب بیمار شد و نوامبر 2006 میلادی درگذشت. تحقیقات حاکی از آن بود که لیتویننکو به قتل رسیده است. او به ماد‌ه رادیواکتیو پلوتونیوم 210 آلوده شده بود. این ماده احتمالأ توسط مأموران سابق ک‌گ‌ب در چای او ریخته شده بود.

ترور با سم

الکساندر لیتویننکو

ویکتور کالاشنیکوف : نوامبر 2010 میلادی پزشکان آلمانی متوجه میزان بالای جیوه در خون ویکتور کالاشنیکوف شدند. کالاشنیکوف که به عنوان خبرنگار در برلین کار می‌کرد، سرهنگ سابق اداره امنیت و اطلاعات جمهوری شوروی سابق (ک‌گ‌ب) بود. در هر لیتر از خون او 3.7 میکروگرم جیوه جاری بود. میزان قابل تحمل جیوه برای انسان 1 تا 3 میکروگرم است.

ترور با سم

ویکتور کالاشنیکوف

ویکتور کالاشنیکوف وقتی که اطمینان پیدا کرده بوده که قربانی ترور با سم شده به مجله آلمانی فوکس گفته بود:

مسکو من و همسرم را مسموم کرده و مسئول این اقدام غیر اخلاقی و غیر انسانی است.

ویکتور پوشچنکو : رئیس‌ جمهور سابق و رهبر اپوزیسیون اوکراین هم با ترور با سم در سپتامبر سال 2004 میلادی به بیماری سختی دچار شد. تشخیص پزشکان یک عفونت ویروسی یا آلودگی به ماد‌ه‌ای شیمیایی بود که موجب تغییر چهره یوشچنکو شد. رنگ چهره او زرد و صورتش مملو از دانه‌های تاول‌ شد. پزشکان معتقد بودند که دلیل تغییر چهره او ابتلا به کلرآکنه در پی مسمومیت با دیوکسین است. یوشچنکو دولت وقت اوکراین را به مسموم کردن او متهم کرد.

ترور با سم

ویکتور پوشچنکو

خالد مشعل : مأموریت سرویس اطلاعاتی اسرائیل برای ترور رهبر حماس، خالد مشعل نافرجام ماند. دو مأمور اسراییلی سپتامبر سال 1997 میلادی تلاش کردند هنگام ورود خالد مشعل به دفتر حماس در امان پایتخت اردن، ماد‌های سمی را در گوش او تزیق کنند. این حمله بی‌نتیجه ماند و مدت کوتاهی پس از آن، دو مأمور اسرائیلی بازداشت شدند. دستور ترور خالد مشعل را بنیامین نتانیاهو‌، نخست‌ وزیر وقت اسرائیل صادر کرده بود.

ترور با سم

خالد مشعل

گئورگی مارکوف‌ : گئورگی مارکوف، منتقد بلغارستانی هم با ترور با سم از پای درآمد. وی پس از پایان شیف کاری خود در بی‌ بی‌ سی، منتظر اتوبوس بود که فرو رفتن جسم تیزی در ران خود حس کرد. سرش را که چرخاند مردی را دید که چتر به دست از او دور می‌شود. او چهار روز بعد‌، سپتامبر سال 1978 میلادی درگذشت.

ترور با سم

گئورگی مارکوف‌

بد نیست بدانید که در کالبد شکافی جسد او نشان داد که دلیل مرگ او آلودگی به سم رایسین بوده است. بسیاری معتقدند که این ماده سمی از نوک چتر آن مرد ناشناس وارد بدن مارکوف‌ شده بود.

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]بیشتر بخوانید : [/tab_title][/tabs_head][tab]سم های کشنده ای که در طول تاریخ برای قتل انسان‌ها استفاده شده اند ؟ [/tab][/tabs]

یک دیدگاه برای “ترور با سم چه کسانی را در حوزه سیاسیت قربانی کرده است + عکس”

  1. ملک گفت:

    عجب تاریخچه نحسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.