شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۲۷

به گزارش خبرنگارمهر؛ سید محمد زمان ابطحی ظهر شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان بیرجند اظهار کرد: یکم تا هفتم اردیبهشت…

به گزارش خبرنگارمهر؛ سید محمد زمان ابطحی ظهر شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان بیرجند اظهار کرد: یکم تا هفتم اردیبهشت هفته سلامت است که با شعار یک عمر سلامت با خود مراقبتی نامگذاری شده است.

وی با اشاره به خود مراقبتی گام اول سلامت است، افزود: گام اول سلامت همین است که ما یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم.

وی تصریح کرد: بین 65 تا 85 درصد مراقبت ها به سلامت منجر می شود و خود یا خانواده مان برای حفظ یا ارتقای سلامت مان پیشگیری از ابتلایمان به بیماری، درمان بیماری مان یا کاهش عوارض آن انجام می دهیم.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان بیرجند با بیان اینکه با نهادینه شدن فرهنگ خود مراقبتی می توان شاهد نتایج مثبتی در حوزه سلامت بود، گفت: سیاست های بخش سلامت که به تازگی در 14 بند از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده در برگیرنده مبانی مهمی بود که دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت جامعه با توجه به آن به عنوان نقشه راه مشخص ، برنامه ریزی های دقیق و جامعی را برای رشد و توسعه این حوزه مهم و حساس می توانند داشته باشند.

وی  با بیان اینکه مشکلاتی که در بخش های مختلف از جمله پیشگیری، درمان، بیمه همگانی ، تعرفه های پزشکی، روند ارائه خدمات و هزینه های سنگین دارو و درمان و پرداخت نشدن به موقع مطالبات از سوی بیمه ها دیده می شود، تصریح کرد: برای رفع این چالش ها نیازمند برنامه ریزی درست و به دنبال آن برداشتن گام های علمی و موثر در این زمینه هستیم.

ابطحی با اشاره به اختصاص بخشی از یارانه ها به حوزه سلامت ادامه داد:  باید مسئولین استانی و شهرستانی با برنامه ریزی مناسب برای تحقق این امر و بهره گیری درست از منابع مذکور داشته باشند.

وی در ادامه به مسائل حوزه سلامت اشاره و بیان کرد: مسائل و ضرورتهای حوزه سلامت علاوه برموضوعات مربوط به بخش درمان و رفع مشکلات مردم در این بخش که شامل مباحث مربوط به پیشگیری است به عنوان مهمترین گام در حوزه سلامت نیز دیده می شود.

وی عنوان کرد: در سیاست های کلی سلامت بر اولویت پیشگیری بر درمان و به دنبال آن موارد مهمی چون ارتقاء سلامت روانی با ترویج سبک زندگی فردی و اجتماعی، تامین امنیت غذائی و بهرمندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذائی سالم، مطلوب و کافی و آب و هوای پاک و فرآوردهای بهداشتی ایمن همراه با رعایت استانداردهای لازم تاکید شده است.

وی تصریح کرد: تا تحقق این اهداف فاصله ی زیادی داریم و تنها با تلاش همگانی و همت مردم و مسئولین می توان به رسیدن به شرائط آرمانی امیدوار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.