دوشنبه، ۰۵ خرداد ۹۳ - ۰۴:۴۷

به گزارش خبرنگار مهر، اعضاء ستاد زکات استان ظهر دوشنبه با آیت الله هادی باریک بین امام جمعه استان دیدار و گفتگو کردند….

به گزارش خبرنگار مهر، اعضاء ستاد زکات استان ظهر دوشنبه با آیت الله هادی باریک بین امام جمعه استان دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله هادی باریک بین در این دیدار اظهارداشت: زکات از امور مهم اسلامی است که موجب نعمت در رزق حلال و برکت در مال می شود و کشاورزان با پرداخت آن ضمن بیمه کردن اموال خود از ثواب الهی برخوردار می شوند.

امام جمعه استان افزود: ترویج فرهنگ زکات موجب فقر زدایی در جامعه نیز می شود و از محل آن نیز بسیاری از مشکلات فقرا را برطرف کرد.

رسانه ها به ویژه صدا و سیما در فرهنگ سازی زکات نقش موثری داشته اند

مرتضی روزبه استاندار قزوین نیز در این دیدار اظهارداشت: رسانه های گروهی به ویژه صدا و سیما با ساخت برنامه های متعدد توانسته است در آشنایی مردم با زکات و ترویج گسترش آن و استقبال مردم و کشاورزان از این فریضه نقش موثری ایفا کند.
وی افزود: با فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر در سطح استان قزوین صورت گرفته است، میزان مبلغ دریافتی از محل زکات رشد قابل توجهی داشته است.

روزبه ادامه داد: با توجه به این رشدی که در جمع‌آوری زکات مشاهده می‌شود باید با استفاده از ایجاد هماهنگی‌های لازم در حوزه مدیریتی، این مبالغ را به خوبی مدیریت کرده و هزینه کنیم.

وی عنوان کرد: با ایجاد هماهنگی‌های لازم با معاونت عمرانی استانداری، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و مدیریت امور روستایی می‌توان مبالغ حاصل از جمع‌آوری زکات را با اعتباراتی که در قالب ارزش افزوده در روستاها توزیع می‌شود، تلفیق کرده و پروژه‌های ماندگاری را در روستاها اجرا کرد.

استاندار قزوین تصریح کرد: انجام چنین اقداماتی می‌تواند در راستای تشویق مردم به پرداخت زکات موثر باشد زیرا با این روش مردم شاهد صرف مبالغ حاصل از جمع‌آوری زکات بوده و تمایل بیشتری نسبت به پرداخت زکات پیدا می‌کنند.

روزبه گفت: یکی دیگر از راهکارهای تشویق مردم به پرداخت زکات استفاده از سیاست‌های تشویقی است که از این طریق نیز می‌توان روستائیان را نسبت به پرداخت زکات تشویق کرد.

وی بیان کرد: باید در بین مردم تبیین شود که جامعه اسلامی با پرداخت زکات و ترویج امر الهی می تواند در رفع مشکلات نیازمندان، عمران و آبادانی مناطق محروم  گام‌های مثبتی بردارد.

استاندار قزوین ضمن تأکید بر تشویق افرادی که زکات پرداخت می‌کنند، بیان کرد: باید از تجربیات افرادی که زکات اموال خود را پرداخت می‌کنند، برای ترویج فرهنگ زکات در جامعه بیشتر استفاده شود.

روزبه بیان کرد: تهیه فیلم و تدوین کتاب از تجربیات افرادی که اثرات و برکات پرداخت زکات را در زندگی خود به وضوح مشاهده کرده‌اند و توزیع آن در بین مردم قطع‌یقین گام موثری در راستای ترویج فرهنگ زکات است.

وی با بیان این‌که هنوز زکات حکومتی نشده است، اظهار کرد: با توجه به ظرفیتی که در قزوین وجود دارد می‌توانیم همایش علمی برگزار کرده و مسائل از این قبیل در همایش مورد بررسی قرار گیرد که با توجه به این‌که زکات به شتر تعلق می‌گیرد چرا کسی که 20 دستگاه اتوبوس دارد، نباید زکات پرداخت کند.

استاندار قزوین بیان کرد: راه‌اندازی دبیرخانه علمی متشکل از فضلای حوزه علمیه قم، قزوین و دانشگاه ضرورت دارد تا در این زمینه طرح مسئله کرده و به بیان راهکارها بپردازند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قزوین نیز در این دیدار گفت: یکی از برنامه‌های صدا و سیمای مرکز قزوین تهیه و پخش ویژه برنامه‌هایی در راستای ترویج فرهنگ زکات در جامعه است.

ابوالحسن صادقی جهانی افزود: در این راستا صدا و سیمای مرکز قزوین توانسته با همکاری دست‌اندرکاران برنامه‌ساز در بخش‌های مختلف این مرکز برنامه‌هایی برای ترویج فرهنگ زکات در استان تهیه و پخش کند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین نیز در این دیدار گفت: تاکنون در زمینه جمع‌آوری زکات در جامعه اقدامات خوبی صورت گرفته است که باید از این تجربیات برای ترویج فرهنگ خمس در بین مردم استفاده شود

حجت‌الاسلام محمدتقی بهبودی بیان کرد: در تعالیم و آموزه‌های قرآنی و اسلامی نسبت به پیوند محکم انسان‌ها با خداوند متعال تأکید فراوانی شده است و بهترین راه برای ایجاد این پیوند الهی اقامه نماز است که در صدر تمام عبادات قرار گرفته است که اگر این ارتباط الهی بشر با خداوند متعال وجود نداشته باشد، قطع‌ یقین در آن دین هیچ خیری نیست.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین اضافه کرد: پس از نماز توصیه‌های موکدی در خصوص پرداخت زکات و خمس به مسلمانان شده است که این موارد نیز از نمادهای اقتصادی ارتباط انسان‌ها با یکدیگر است.

بهبودی با اشاره به نتیجه‌بخش بودن فعالیت‌های اعضای ستاد زکات در استان عنوان کرد: باید از دست‌اندرکاران جمع‌آوری زکات در استان تقدیر کرد زیرا با برنامه‌ریزی منسجم موفق شدند فرهنگ پرداخت زکات را که تا حدودی مغفول واقع شده بود، احیا کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین با تأکید بر فرهنگ‌سازی در خصوص خمس تصریح کرد: تاکنون اقدامات خوبی در راستای ترویج فرهنگ پرداخت زکات در استان صورت گرفته که با توجه به مغفول ماندن بحث خمس در استان بهتر است از تجربیاتی که در زمینه جمع‌آوری زکات کسب شده است، در ایجاد فرهنگ لازم برای جمع‌آوری خمس در جامعه نیز استفاده شود.

بهبودی گفت: با توجه به تأکیداتی که در قرآن کریم و دین مبین اسلام نسبت به پرداخت خمس شده است، باید اطلاع‌رسانی بیشتری در این زمینه در جامعه صورت گیرد تا مردم با آگاهی از شرایط پرداخت خمس نسبت به این مهم اقدام کنند.

وی با اشاره به شبهه‌افکنی دشمنان در خصوص جمع‌آوری خمس و زکات در کشورهای اسلامی به ویژه در ایران بیان کرد: دشمنان با بیان مطالب مختلف و شبهه‌افکنی در احکام دینی اسلام به ویژه در خمس و زکات می‌خواهند مردم را نسبت به این مسائل بی‌توجه کنند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین خاطرنشان کرد: با وجود تبلیغات سوء دشمنان نسبت به مسائل دینی مشاهده می‌شود که ملت با بصیرت ایران به تبلیغات آنان توجه نکرده و همواره سعی دارند در راستای اجرای احکام الهی در جامعه تلاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *