چهارشنبه، ۰۹ مهر ۹۳ - ۰۳:۰۲

‌مدیر حوزه علمیه اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان گفت: ترکمن‌های راز و جرگلان با مراسم چپاتی به پیشواز عید قربان می‌روند. آخوند…

‌مدیر حوزه علمیه اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان گفت: ترکمن‌های راز و جرگلان با مراسم چپاتی به پیشواز عید قربان می‌روند.

آخوند گلدی کمالی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، بیان کرد: مراسم عید قربان اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان از دهم تا دوازدهم ذیحجه بوده که در این سه روز بیشتر به عبادت و دید و بازدید می‌پردازند.

وی بیان کرد: در هشتم ذیحجه، ترکمن‌ها در مراسم “ایس” که به معنای بو و رایحه است، اعتقاد به ایجاد بوی روغن در منزل و پخت نان روغنی دارند.

کمالی ادامه داد: تمامی خانواده‌های اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان در مراسمی با نام “چپاتی” در نهم ذیحجه که همزمان با روز عرفه است به پخت نان سنتی و روغنی پرداخته و در بین همسایه‌ها توزیع می‌کنند.

وی بیان کرد: در شب عید قربان، همه افراد خانواده در مراسم” قربان شور” استحمام کرده و لباس نو می‌پوشند. قربانی دادن بر افرادی واجب است که بدهی مالی نداشته باشند و فقیر به حساب نیایند.

کمالی افزود: در عید قربان پس از برگزاری نماز صبح، مردم به در خانه‌های یکدیگر می‌روند و سلام می‌دهند و فرا رسیدن عید را تبریک می‌گویند. هر خانواده ای که از لحاظ شرعی قربانی کردن بر او واجب است، حداقل باید یک گوسفند قربانی کند. در روز دهم ذی حجه به ذبح قربانی پرداخته و قرمه و کباب درست می‌کنند و یکدیگر را دعوت می‌کنند.

وی ادامه داد: گوشت قربانی به سه قسمت تقسیم می‌شود که قسمتی برای نیازمندان، قسمتی برای میهمانان و قسمتی نیز برای خانواده است. دخترها و عروس‌ها طی این سه روز به دیدن خانواده‌های خود می‌روند و در پختن گوشت قربانی کمک می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.