سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۵:۰۳

جام جهاني برزيل هيچ خاطره خوبي براي آسيايي‌ها نداشت و 4 نماينده قاره کهن بدون حتي يک برد جام را ترک کردند تا…

جام جهاني برزيل هيچ خاطره خوبي براي آسيايي‌ها نداشت و 4 نماينده قاره کهن بدون حتي يک برد جام را ترک کردند تا بدترين نمايش آسيايي‌ها در اين جام از سال 1970 رقم بخورد. بليچر ريپورت اقدام به انتخاب 11 مرد برتر تيم‌هاي آسيايي در اين جام کرده که سه بازيکن ايراني هم در اين ترکيب حضور دارند.

دروازه‌بان

* ايجي کاواشيما (ژاپن)

قاره آسيا هيچ وقت به طور خاص دروازه‌بان‌هاي بزرگي نداشته، اما ژاپن در اين تورنمنت با وجود دريافت گل‌هاي زياد دروازه‌باني داشت که در چند صحنه از بازي‌هاي ژاپن عملکرد خوبي داشت. کاواشيما که در استاندارد ليژ بازي مي‌کند نشان داد مي‌تواند آينده ژاپن را از نظر دروازه‌بان تضمين کند. اگر نمايش ضعيف عليرضا حقيقي در بازي آخر ايران مقابل بوسني و هرزگوين نبود اين دروازه‌بان استحقاق بيشتري براي حضور در اين ترکيب داشت.

مدافعان * آتسوتو اوچيدا (ژاپن)

در يکي از ضعيف‌ترين جام جهاني‌هاي ژاپن، خط دفاع اين تيم با بازيکناني مثل ناگاتومو و اوچيدا به خوبي کناره‌ها را بسته بود. اگر چه او نتوانست در بازي مقابل يونان يک فرصت مناسب را تبديل به گل کند، اما رفت و آمدهاي خستگي ناپذير او در لب خط در سيستم‌ بازي ژاپن کاملا تاثيرگذار بود.

* امير حسين صادقي ‌(ايران):

وقتي ايران خود را براي جام جهاني آماده مي‌کرد همه از قدرت جلال حسيني در خط دفاعي تيم کي‌روش صحبت مي‌کردند، اما اين صادقي بود که در کنار حسيني در قلب دفاع ايران بازي مي‌کرد و توانست چشم‌ها را به خود خيره کند. پاس‌هاي او هنگام بازي سازي از عقب زمين با وجود اين که کم تعداد بود، اما نسبت به ساير هم تيمي‌هايش دقيق‌تر بود.

* متيو اسپيرانوويچ (استراليا):

مدافع تيم سيدني واندررز، در تيم کاملا جديد استراليا نمايش خيره کننده‌اي داشت. در حالي که ساير مدافعان آسيايي در جام جهاني ضعيف کار کردند، اسپيرانوويچ به خوبي از عهده کارهاي دفاعي برآمد. او در بازي هواي و بازي خواني از حريف مهارت خود را به نمايش گذاشت.

* مهرداد پولادي (ايران):

از نظر کارهاي دفاعي بعد از تيموريان، پولادي بود که عملکرد خوبي داشت و شايد بهتر بتوان گفت مدافع پرسپوليس موفق‌ترين بازيکن ايران در جام جهاني بود. با وجود اين که در دو بازي نخست مقابل نيجريه و آرژانتين در سمت چپ دفاع ايران مورد هجوم بازيکنان بزرگ دنيا قرار گرفته بود، پولادي در همه جنگ‌هاي تک به تک توانست پيروز باشد. او به خوبي با خطر حمله بازيکناني مثل امانوئل آمنيکه و پابلو زابالتا کنار آمد. رويکرد دفاعي ايران باعث مي‌شد که پولادي خيلي نتواند از سمت چپ نفوذ کند، اما آنقدر در کار دفاعي خوب بود که او را در تيم منتخب قرار دهيم. او در بازي هوايي و خواندن دست حريف عالي بود و پولادي تا الان يکي از شگفتي‌هاي جام بوده است.

ها‌فبک‌ها

* مايل جديناک (استراليا):

او مي‌تواند به عملکرد خود در جام جهاني افتخار کند، چرا که همه وظايف خود را به درستي انجام داد. جديناک در حالي گام به جام جهاني گذاشت که فصل خوبي را با کريستال پالاس پشت سر گذاشته بود. او هيچ وقت بازيکني نبوده که در اخبار تيتر يک باشد و يا آمار فوق‌العاده‌اي از خود بر جاي گذارد، اما نقش مهمي در هماهنگ کردن بازي استراليا در ميان ميدان ايفا مي‌کند. او حتي در مقابل هلند موفق شد از روي نقطه پنالتي گلزني کند.

* آندرانيک تيموريان (ايران):

بازيکن سابق بولتون در سه بازي ايران از هر ذره از تجربه‌اش براي کمک به خط ها‌فبک ايران در کنار بازيکن با تجربه‌اي مثل نکونام مايه گذاشت. کار فوق‌العاده‌ تيموريان به ايران کمک کرد که در دو بازي مقابل نيجريه و آرژانتين بهترين بازي دفاعي را انجام دهد به طوري که آنها در اين دو بازي فقط يک گل دريافت کردند که آن هم روي هنر ليونل مسي بود. البته مقاومت آنها در بازي پاياني مقابل بوسني و هرزگوين جواب نداد.

ايران در اين جام بيشتر دقايق بازي را بدون توپ سپري کرد. با اين وجود توانست بر تفکر افرادي که پيش‌بيني مي‌کردند اين تيم در جام جهاني ضعيف‌ترين نماينده آسيا خواهد بود، غلبه کند. تلاش تيموريان در ميانه ميدان عامل کليدي بود تا ايران سر خود را بالا نگه دارد.

* کي سونگ يونگ (کره جنوبي)

در حالي که اين بازيکن کاملا دست کم گرفته شده بود، در اين جام قلب کره جنوبي بود. متاسفانه هم تيمي‌هاي او خيلي کم مي‌توانستند خود را به سطح او برسانند. او در اين جام 185 پاس داد که تنها 12 پاس اشتباه بود. اگر چه او در شوت زني بازيکن قابلي نيست، اما دو بار دروازه‌بانان بلژيک و الجزاير را به واکنش‌هاي فوق‌العاده‌ واداشت.

* سون هيونگ مين (کره جنوبي):

يکي از معدود بازيکنان کره‌اي که در اين جام درخشيد. همان طور که پيش‌بيني مي‌شد، ها‌فبک بايرلورکوزن در اين جام يکي از بازيکنان آسيايي بود که چشم‌ها را به خود خيره مي‌کرد. در حالي که شاگردان “هونگ ميونگ بو” نه در کار دفاعي و نه در کار هجومي توانستند خودي نشان دهند، اين ها‌فبک با حرکات فردي خود اين ضعف‌ها را جبران مي‌کرد. دريبل هاي او براي رقبا کاملا غير قابل مهار بود و او توانست در شکست مقابل الجزاير گلزني کند.

مهاجمان

* متيو لکي (استراليا):

مهاجم اينگلوشتات آلمان پيش از جام جهاني در تيمش 10 گل زد و با سبک خاص خود براي استراليا هم درخشيد. او با دوندگي و دريبلينگ خود دفاع حريف را آزار مي‌داد و چندين بار پشت محوطه براي تيمش ضربه ايستگاهي به دست آورد.

* تيم کيهيل (استراليا):

ها‌فبک با سابقه استراليا که اخيرا براي اين تيم در نقش مهاجم بازي مي‌کند از آخرين حضورش در جام جهاني لذت برد. با وجود قرار گرفتن در گروهي کابوس وار استراليا در دو بازي نخست مقابل هلند و شيلي تا جايي که مي توانست حريفانش را آزار داد. بيشتر کارهاي هجومي استراليا روي دوش کيهيل بود که با مهارت خاصي توپ را به محوطه جريمه حريف مي‌رساند. گل فوق‌العاده‌ او به هلند يکي از بهترين صحنه‌هاي جام جهاني تاکنون بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.