یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۲۶

به گزارش میهن پست –  بازار عمده فروشی برخی کالاها اگرچه هنوز هم با برخی نوسانات همراه است، اما بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره…

به گزارش میهن پست –  بازار عمده فروشی برخی کالاها اگرچه هنوز هم با برخی نوسانات همراه است، اما بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره ای و عرضه کنندگان معتبر کالا، قیمت را بر اساس آنچه که تولیدکنندگان بر روی بسته بندی درج کرده اند، به فروش می‌رسانند و البته بیشتر سود بنکداران بر روی کالاهای فله و بدون بسته بندی است.
به  نقل از مهر، بازار کالاهای اساسی، روزهای آرامی را می گذراند، اگرچه دولت اعلام کرده است که تا پایان خردادماه، هیچ تولیدکننده ای حق افزایش قیمت ندارد و اگر این کار را صورت دهد، متخلف شمرده می شود. روزها برای تولیدکنندگان، انتظاری را به دنبال دارد که شاید پایانی خوش را برای آنها رقم زند. روزهایی که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، یکی یکی پرونده های افزایش قیمت را رو کند و برای آنها تصمیم بگیرد.

بازار هم به تبع همین انتظار تولیدکنندگان، اجازه افزایش قیمت را ندارد و آنگونه که مسئولان صنفی کشور می گویند، جامعه صنفی کشور نیز باید با سیاستهای دولت همراه باشد و اجازه تغییر قیمت نداشته باشد. اما در این میان، برخی تخلفات نیز صورت می گیرد و گرانفروشی هایی در سطح بازار رقم می خورد که چندان با سیاستهای تعیین شده همراه نیست.

به خصوص در بخش بنکداری که هنوز هم بر تداوم رفتار گرانفروشی خود پافشاری می کند و متاسفانه، باز هم مثل همیشه بازرسانی را مقابل خود می بیند که چندان اهمیتی برای کنترل بازار قائل نیستند و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگانی را که چندان علاقه ای به کنترل بازار از خود نشان نمی دهد و همچنان خود را زیر سپر عدم پاسخگویی، پنهان کرده است.

هنوز هم مشخص نیست که آمار بررسی تخلفات و ارجاع پرونده متخلفان و گرانفروشان در هفته های گذشته به سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است و این سازمان بالاخره برای مقابله با شرایط فعلی بازار که البته دولت تثبیت قیمت را کلید زده و گرانفروشان هم از فضای عدم بازرسی سوءاستفاده می کنند، چه برنامه ای دارد.

در عین حال، گشت و گذاری در بازار نشانگر این است که برخی عمده فروشان و متخلفان، تمرکز بیشتری بر گرانی کالاهای فله کرده اند و به بهانه کیفیت و یا نبود نظارت، افزایش قیمت و گرانفروشی را رقم زده اند. در غیر این صورت، فروشگاههای زنجیره ای و برخی واحدهای شناخته شده صنفی، قیمت ها را بر اساس نرخ درج شده بر روی کالاها اعمال می کنند و تلاش دارند تا البته با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای مردم آرامش را در بازار رقم زنند.

جزئیات قیمت کالاها در بازار

هم اکنون قیمت بسیاری از کالاها در بازار با ثبات همراه شده و به خصوص ثبات در قیمت میوه نیز در این میان به چشم می خورد. وفور نوبرانه ها در بازار بسیار بیشتر از گذشته شده و همین امر، قیمت را تا حدی متعادل کرده است. این در شرایطی است که قیمت میوه هم اکنون در میادین میوه و تره بار، به مراتب ارزان تر از مغازه های سطح شهر است و البته برخی اوقات کیفیت آنها حتی از مغازه های سطح شهر نیز بهتر و البته در مواردی نیز اندکی نازل تر است، اما به طور کلی، کیفیت و قیمت میوه در میادین، مناسب است و قدرت خرید مردم تا اندازه ای، به خرید آنها کمک می کند.

هم اکنون قیمت آناناس ۹۱۰۰ تومان، به ۴۰۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۱۹۰۰ تومان، پرتقال تامسون جنوب ۲۰۰۰ تومان، پرتقال رسمی شمال ۱۲۰۰ تومان، توت سفید ۴۱۰۰ تومان، خربزه ۵۹۰۰ تومان و خیار ۱۴۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم زردآلو ۶۲۰۰ تومان، سیب زرد ۶۲۰۰ تومان، چاغاله ۶۷۰۰ تومان، طالبی ۱۵۰۰ تومان، کیوی ۲۸۰۰ تومان، گوجه سبز ۷۳۰۰ تومان، موز ۳۹۰۰ تومان و نارنگی ۳۲۵۰ تومان است، همچنین قیمت هر کیلوگرم هندوانه نیز ۷۰۰ تومان است.

در عین حال بازار تره بار و سبزی نیز با وفور و قیمت اندکی گران مواجه است. هم اکنون قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی ۱۳۴۰ تومان، بادمجان ۱۵۰۰ تومان، بادمجان دلمه ۱۵۰۰ تومان، باقلا سبز ۶۵۰ تومان، برگ مو ۳۱۰۰ تومان، پیاز ۱۰۵۰ تومان، کنگر ۱۸۰۰ تومانف نخود فرنگی پاک کرده ۵۳۰۰ تومان، سبزی ۲۲۵۰ تومان، سیب زمینی ۱۵۰۰ تومان و فلفل دلمه ای ۲۷۰۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم کلم ۸۰۰ تومان، کاهو ۱۰۵۰ تومان و کدو ۱۱۵۰ تومان است.

قیمت مرغ نیز در روزهای گذشته با اندکی نوسان همراه بوده است. اما نوسان زیاد نبوده است. هم اکنون مرغ کامل بسته بندی پاک کرده ۷۲۰۰ تومان، مرغ منجمد ۴۹۵۰ تومان و هر شانه تخم مرغ نیز ۶۴۵۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم ران مرغ با پوست ۷۱۰۰ تومان، ران مرغ بدون پوست ۸۳۰۰ تومان، مغز ران با پوست ۹۵۰۰ تومان، سینه مرغ با پوست ۸۶۰۰ تومان و فیله مرغ ۱۳۸۵۰ تومان است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم راسته با استخوان گوسفندی ۲۷۳۰۰ تومان، راسته بی استخوان گوسفندی ۴۰۹۰۰ تومان، ران پاک کرده گوسفندی ۳۳۵۰۰ تومان، ران کامل گوسفند ۳۳۵۰۰ تومان، سردست ۲۸۵۰۰ تومان، قلوه گاه ۱۶۷۰۰ تومان، گردن ۲۵۳۰۰ تومان و ماهیچه ۳۵۶۰۰ تومان است. هر کیلوگرم گوشت چرخکرده مخلوط نیز ۲۱۵۰۰ تومان است. قیمت هر کیلوگرم گوشت خورشتی نیز ۲۸۲۰۰ تومان تعیین شده است.

در این میان،گوشت های وارداتی نیز طیف متنوعی از قیمت ها را دارند اما به تازگی گوشت قرقیزستانی نیز به سبد گوشت های مصرفی اضافه شده است. هم اکنون قیمت هر کیلوگرم ران کامل گوسفندی قرقیزستانی ۱۵۵۰۰ تومان، سردست قرقیزستانی ۱۴۲۰۰ تومان، قلوه گاه قرقیزستانی ۸۹۰۰ تومان، راسته با استخوان قرقیزستانی ۱۲۰۰۰ تومان و گردن قرقیزستانی ۱۰۵۰۰ تومان است.

همچنین هر کیلوگرم گوشت ران بره منجمد استرالیایی ۲۴۰۰۰ تومان، گوشت گوساله برزیلی ران ۱۸۷۰۰ تومان و گوشت سردست برزیلی ۱۶۷۰۰ تومان است.

بازار حبوبات اما با ثبات مواجه بوده است. هم اکنون قیمت هر کیلوگرم جو ۲۳۰۰ تومان، سویا ۱۴۰۰ تومان، عدس درشت ۴۰۰۰ تومان، لپه ۴۰۰۰ تومان، باقلا زرد ۴۷۰۰ تومان، لوبیا سفید ۸۴۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۶۸۰۰ تومان، نخود ۳۵۰۰ تومان و لیمو ۳۲۰۰ تومان است.

هر کیلوگرم برنج طارم ۶۸۰۰ تومان، طارم رمضانی ۴۶۰۰ تومان، فجر ۵۰۰۰ تومان، هاشمی ۶۸۰۰ تومان و ندا ۴۵۰۰ تومان است.

هر کیلوگرم برنج وارداتی هندی ۳۴۰۰ تومان، پاکستانی ۲۷۰۰ تومان، آرژانتین ۲۷۰۰ تومان، اروگوئه ۲۸۰۰ تومان، تایلندی ۲۲۰۰ تومان و برنج تنظیم بازار هندی ۲۸۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم شکر فله ۱۲۵۰ تومان و قند کله ۱۴۲۰ تومان است. ضمن اینکه هر کیلوگرم قند شکسته نیز ۱۵۲۰ تومان قیمت گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.