پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۴۶

سلامت نیوز :مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی تهران، از انجام رایگان تست تشخیصی «اچ.آی.وی» در 10 مرکز…

سلامت نیوز :مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی تهران، از انجام رایگان تست تشخیصی «اچ.آی.وی» در 10 مرکز بهداشتی درمانی تحت پوشش معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر «علی نیک فرجام» با اشاره به مخاطرات بهداشتی ایدز و اهمیت کنترل آن گفت: با توجه به مداخلات بهداشتی، ایران جزو کشورهایی است که آلودگی به «اچ.آی.وی» در آن حالتی متمرکز دارد، یعنی ویروس به جمعیت عمومی تسری نیافته و شاهد آلودگی در گروه های خاصی از جامعه مثل معتادین تزریقی هستیم.

وی میزان آلودگی مادران باردار را از شاخص هایی خواند که از طریق آن می توان به فراگیر شدن ایدز پی برد و افزود: با وجود اینکه این شاخص در ایران بیانگر متمرکز بودن آلودگی است، اما برنامه ادغام ایدز در خدمات بهداشت باروری از جمله مداخلاتی است که برای کنترل انتشار ایدز و «اچ.آی.وی» انجام می شود.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری ها دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: بر اساس این برنامه، ارائه دهندگان خدمت در مراکز بهداشتی درمانی، به کلیه مادران باردار توصیه می کنند که به مراکز منتخب جهت انجام تست رایگان تشخیصی «اچ.آی.وی» که تست سریع نام دارد، مراجعه کنند.

نیک فرجام گفت: اکنون در 10 مرکز بهداشتی درمانی در محدوده تحت پوشش معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران این تست انجام می شود.

وی به اهداف سازمان جهانی بهداشت مبنی بر به صفر رساندن تولد نوزاد مبتلا به «اچ.آی.وی» اشاره کرد و افزود: هدف از اجرای برنامه ادغام ایدز در خدمات بهداشت باروری، جلوگیری از انتقال ویروس از مادر آلوده به نوزاد است.

نیک فرجام درمورد اهمیت تشخیص به موقع مادران باردار مبتلا تصریح کرد: در موارد تشخیص آلودگی در مادر باردار، علاوه بر آنکه با تجویز دارو به مادر احتمال انتقال ویروس به نوزاد را کاهش می دهیم، پس از تولد نیز نوزاد برای مدتی تحت مراقبت قرار می گیرد تا احتمال آلودگی به صفر برسد.

وی یادآور شد: طبق تجربه به نتایج خوبی دست خواهیم یافت و در آینده نزدیک نیز مراکز دیگری به جمع ارائه دهندگان خدمت افزوده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.