شنبه، ۰۴ مرداد ۹۹ - ۱۰:۰۳
تشخیص سریع کرونا

تشخیص سریع کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه با اینکار می توان با سرعت بیشتری جلوی انتقال ویروس را گرفت. اکنون دانشمندان…

تشخیص سریع کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه با اینکار می توان با سرعت بیشتری جلوی انتقال ویروس را گرفت. اکنون دانشمندان آمریکایی موفق به به کشف روش جدید شده اند.

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، روشی ابداع کرده‌اند که می‌تواند کرونا ویروس را تنها در چند دقیقه شناسایی کند. پژوهشگران “دانشگاه ایالتی و موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا”(Virginia Tech)، روش جدیدی ارائه داده‌اند که شاید بتواند زمان مورد نیاز را برای تایید وجود کروناویروس در نمونه آزمایشی کاهش دهد.

آزمایش‌های کنونی تشخیص کروناویروس، به چندین ساعت زمان و طی کردن چندین مرحله نیاز دارند تا وجود ویروس را در نمونه تایید کنند. در این میان ممکن است خطاهایی نیز رخ دهند و نتیجه آزمایش بیماران حامل کروناویروس به خاطر بررسی نشدن کامل نمونه، منفی باشد. تشخیص سریع کرونا

“جیانگتائو چنگ”(Jiangtao Cheng)، استادیار مهندسی مکانیک و “وی ژو”(Wei Zhou)، استادیار مهندسی‌ رایانه ویرجینیا تک، از روش زیست‌حسی فوق‌العاده حساس استفاده کردند تا همه محتویات نمونه به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. آنها با این روش توانستند همه محتویات نمونه را در چند دقیقه بررسی کنند و امکان بروز خطا را کاهش دهند.

این روش، با اضافه کردن نمونه آزمایشی به مایعی مانند آب آغاز می‌شود. سپس مایع حاوی نمونه، روی یک سطح مهندسی شده قرار می‌گیرد یک دو قسمت با اصطکاک کم و زیاد را شامل می‌شود. قطرات حاوی نمونه به سرعت حرکت می‌کنند و به خاطر حرکت در شرایط اصطکاک کم و زیاد، حرکت و توقف آنها به طور پیوسته ادامه دارد. این حرکت و توقف، به قطرات امکان می‌دهد تا به شیوه‌ای برنامه‌ریزی شده، از عهده جهت‌گیری و انتقال برآیند.

پژوهشگران برای تحلیل سریع نمونه‌ها، از پرتو لیزر نیز استفاده کردند تا مولکول‌های سیگنال‌های لرزشی نوری از خود نشان دهند.

همه این مراحل، تنها طی چند دقیقه صورت گرفت و داده‌های مربوط به وجود کروناویروس در نمونه‌ها مشخص شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.