پنجشنبه، ۱۶ فروردین ۹۷ - ۱۰:۳۳
تشخص میدان‌ های مغناطیسی زمین

میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان در حالی قابل تشخص است که گروهی از پژوهشگران سوئدی و آلمانی توانسته اند دلیل قدرت پرندگان…

میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان در حالی قابل تشخص است که گروهی از پژوهشگران سوئدی و آلمانی توانسته اند دلیل قدرت پرندگان در تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین را مشخص کنند. این در حالی است که زمین دارای میدان‌ های مغناطیسی در شمال و جنوب خود است که این میدان مغناطیسی که در واقع سپر مغناطیس سطح زمین نیز هست ، به واسطه ی جریان الکتریکی که این میدان ها ایجاد می کنند ، زمین را از ذرات باردار بادهای خورشیدی محافظت می کند. 

و حالا در پژوهشی جدید مشخص شده است که برخلاف باورهای موجود، قدرت جهت‌ یابی پرندگان به خاطر آهن موجود در نوک آن ها نیست بلکه به خاطر پروتئین موجود در چشمان آن هاست. این پروتئین، تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان را فراهم می‌کند.

تشخص میدان‌ های مغناطیسی زمین

توضیح بیشتر در خصوص تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان این که این پروتئین چشمی، کرای 4 (Cry4) نام دارد و بخشی از انواع پروتئین‌ های موسوم به کریپتوکروم cryptochromes است. کریپتوکروم‌ها، فتوگرامترهای حساس به نور آبی هستند که هم در گیاهان و هم در حیوانات وجود دارند. نقش پروتئین‌ های کریپتوکروم، در تنظیم ساعت زیستی قابل توجه است.

تشخص میدان‌ های مغناطیسی زمین

میدان‌ های مغناطیسی زمین

در سال‌های اخیر، شواهدی مبنی بر این وجود داشته است که کریپتوکروم‌های موجود در چشم پرندگان، دلیل جهت‌ یابی یا تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان است. این حس، مگنتورسپشن  magnetoreception نام دارد.

برای یافتن سرنخ‌ های بیشتر در مورد کریپتوکروم‌ها، دو گروه پژوهشی از دانشگاه‌ لوند سوئد و دانشگاه اولدنبورگ آلمان با یکدیگر همکاری کرداند که پژوهشگران دانشگاه لوند، بیان ژن سه کریپتوکروم Cry1, Cry2 و Cry4 را در مغز، عضله و چشمان فنچ راه‌راه سنجیدند. آن ها دریافتند که Cry1 و Cry2 روزانه تغییر می‌کنند اما Cry4 سطح ثابتی دارد که احتمال آمادگی آن را برای مگنتورسپشن افزایش می‌دهد.

تشخص میدان‌ های مغناطیسی زمین

به گفته این پژوهشگران، Cry1a, Cry1b و Cry2، الگوهای قوی نوسان زیستی را نشان می‌دهند؛ در حالی که Cry4، فقط یک نوسان زیستی ضعیف را نشان می‌دهد.

همچنین، آن ها دریافتند که Cry4، در ناحیه‌ ای از شبکیه چشم جمع شده است که نور زیادی دریافت می‌کند و در نتیجه برای مگنتورسپشن وابسته به نور مناسب است و البته مورد دیگری که در این پژوهش مشخص شد این بود که سینه‌ سرخ‌ های اروپایی، در مقایسه با جوجه‌هایی که مهاجرت نمی‌کنند، در طول فصل مهاجرت، با افزایش Cry4 روبه‌رو هستند.

تشخص میدان‌ های مغناطیسی زمین

با این حال، هر دو گروه پژوهشی تاکید کردند این شواهد با وجود قوی بودن، کامل نیستند و موضوع تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان برای اثبات به بررسی بیشتری نیاز دارند.

4 دیدگاه برای “تشخیص میدان‌ های مغناطیسی زمین توسط پرندگان تایید شد ؟!”

 1. رضایی گفت:

  سبحان الله

 2. یاسین گفت:

  چه پژوهش جالبی

 3. صحراگرد گفت:

  مبحث علمی جالبی بود

 4. خداکرمی گفت:

  نمیدونستم نوک پرنده ها آهن داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *