دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۳۷

خبرگزاری ایسنا: بورس اوراق بهادار تهران در دومین روز معاملاتی هفته و در ادامه روند نزولی خطرناک خود، از کانال 71 هزار واحدی نیز…

خبرگزاری ایسنا: بورس اوراق بهادار تهران در دومین روز معاملاتی هفته و در ادامه روند نزولی خطرناک خود، از کانال 71 هزار واحدی نیز به راحتی عبور کرد و تا سطح 70 هزار واحد عقب نشینی کرد.

شاخص بورس تهران که در معاملات روز گذشته با ریزش شدید قیمت‌ها مواجه شده و به کانال 71 هزار واحدی پرتاب شده بود، امروز نیز و در دومین روز هفته تا سطح 70 هزار واحدی عقب نشینی کرد و روزهای سخت و پر زیانی را برای سهامداران رقم زد.

به این ترتیب در معاملات دومین روز هفته نیز دماسنج بازار سرمایه با افت 691 واحدی رو به رو شد و دماسنج بازار سرمایه در کانال 70 هزار و 970 واحد متوقف شد که با این اتفاق سهامداران نسبت به فروش سهام خود هجوم برده و می خواهند هر چه سریعتر از بورس خارج شوند.

به طوری که در بازار امروز سرمایه گذاران نسبت به فروش سهم های خود اقدام کرده و از صنایعی همچون خودرو، بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی خارج شدند. بر این اساس در بازار امروز سرمایه‌گذاران حقیقی 158 هزار و 216 میلیون سهم خرید کرده و در مقابل نیز 289 هزار و 397 میلیون سهم فروختند و از بازار خارج شدند.

بر این اساس بازار سرمایه در شرایط کنونی با ابهامات متعددی در حوزه های مختلف همراه بوده و هرگونه حمایتی از طرف سازمان بورس همانند مسکنی کوتاه مدت بر وضعیت کنونی عمل می کند. زیرا فعالین بازار سرمایه در مقطع حاضر با ابهامات گسترده‌ای در حوزه اقتصادی و سیاسی مواجه‌اند.

بنابراین تنها راه برون رفت از شرایط موجود نه راه اندای صندوق توسعه بوده و نه انتشار اوراق تبعی سهم، بلکه راه حل اصلی برون رفت از شرایط کنونی رفع ابهامات موجود، ارایه برنامه های بلندمدت از جمله کاهش نرخ بهره، مشخص شدن تعرفه واردات است تا فعالین بازار بتوانند پیش بینی صحیحی از فضای بازار سرمایه داشته باشند.

از سوی دیگر و در حالی که مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کردند که در نشست آینده خود مصمم به دستیابی به توافق جامع با ایران شده‌اند، اما به گفته اکثر فعالان بازار سرمایه، راه حل اصلی برون رفت از شرایط کنونی، رفع ابهامات اقتصادی و اقدام عملی در برنامه جامع هسته‌ای است و تنها انتشار اخبار مثبت در این خصوص نمی تواند کارساز باشد.

علاوه بر این فرارسیدن ماه رمضان نیز در کاهش انگیزه معامله‌گران به صورت سنتی موثراست به طوری که در بازار امروز معامله‌گران در ابتدای معاملات با عرضه‌های سنگین مواجه شدند که همین امر به کاهش شدید قیمت‌ها و در نهایت به افت یک درصدی شاخص کل منجر شد.

در بازار امروز بیشتر سهام شرکتها افت کرد و با صف فروش مواجه شد اما در این میان شرکتهای پالایشگاه بندرعباس، تاپیکو، بانک ملت، مخابرات، مپنا، نفت و گاز پارسیان، بانک پاسارگاد، ایران خودرو، توسعه معادن و فلزات، سایپا، بانک صادرات و صنایع شیمیایی ایران بیشترین تاثیر را درافت شاخص بورس گذاشتند.

همچنین در بازار امروز شرکتهای پالایشگاهی و خودرویی از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند و تشکیل صف فروش برای نمادهای بانکی از رخ دادهای مهم بازار امروز بود به طوری که پالایشگاه بندرعباس، ایران خودرو، مپنا و سایپا بیشترین تقاضای فروش بازار را به خود اختصاص دادند.

به این ترتیب در بازار امروز تمام صنایع حاضر در بورس منفی شده و محصولات شیمیایی، بانکها، فرآورده‌های نفتی، مخابرات، خودرو و سرمایه‌گذاری‌ها بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

در مجموع بازار امروز بازاری ضعیف بود که در آن حجم و ارزش معاملات به شدت کاهش یافت و 367 میلیون سهم به ارزش 98 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 337 هزار میلیارد تومان نزول کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.