چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۰۱:۱۰

سلامت نیوز:معاون بهداشت وزارت بهداشت، امکانات فراهم شده برای ایجاد تحول در نظام بهداشتی کشور توسط دولت را بی سابقه دانست و خواستار…

سلامت نیوز:معاون بهداشت وزارت بهداشت، امکانات فراهم شده برای ایجاد تحول در نظام بهداشتی کشور توسط دولت را بی سابقه دانست و خواستار بهره گیری دانشگاه های علوم پزشکی از این فرصت تاریخی شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر علی اکبر سیاری در همایش سراسری معاونان بهداشت دانشگاههای علوم پزشکی کشور و مدیران کل بیمه سلامت ایرانیان استانها، گفت: دولت در شرایط تورم و رکود اقتصادی با حمایت همه جانبه از نظام سلامت شرایط را برای ایجاد یک تحول اساسی در نظام بهداشتی کشور فراهم کرده است، بنابراین بر ماست که از این شرایط به بهترین شکل ممکن بهره گیری کنیم.

وی با اشاره به طرح تحولی حوزه بهداشت کشور، افزود: استراتژی اصلی اصلاحات در نظام بهداشتی کشور مبتنی بر تغییرات در ساختار، منابع مالی و نحوه خرید خدمات، تغییرات در چگونگی ارائه خدمات، تغییرات در سازماندهی و مدیریت و اصلاحات کلان در بخشهای عمومی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: در این راستا تمرکز زدایی، توانمندسازی کارشناسان و مدیران بهداشتی، برنامه ریزی و تامین منابع مبتنی بر نتایج، تقویت نظام اطلاعاتی، توجه بیشتر به برنامه های پایش و ارزشیابی، توجه به مدیریت کیفیت و ادغام برخی از برنامه های مداخلاتی همچون برنامه های کاهش چاقی، فشار خون و دیابت ضروری است.

ایجاد تحول در ساختار نظام بهداشتی و منابع

سیاری تحول در ساختار نظام بهداشتی و منابع را یکی از محوری ترین برنامه های تحول در حوزه بهداشت اعلام کرد و گفت: در این راستا اختیارات مراکز بهداشتی استان و شهرستان افزایش یافته و درحوزه امور اداری و مالی نیز تغییراتی ایجاد شده و این روند ادامه می یابد.

وی افزود: اقدامات لازم در خصوص ایجاد حساب مستقل مالی برای این مراکز نیز در دست تدوین است که در آینده نزدیک دستورالعمل آن ابلاغ خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اظهار داشت: برنامه شبکه جامع همگانی با مدیریت مدیران شبکه نیز حذف نشده و در قالب طرح تحول بهداشتی ادامه خواهد یافت.

وی کمبود پزشک در مناطق روستایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر قرار باشد برای هر 3500 نفر یک پزشک داشته باشیم ناچار به جذب 20 هزار پزشک هستیم که دانشگاه ها باید در این خصوص تلاش بیشتری کنند.

اجرای برنامه پزشک خانواده

معاون وزیر بهداشت اجرای برنامه پزشک خانواده را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: تقویت و تکمیل برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر 20 هزار نفر و تقویت سیستم شبکه برای اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر 50 هزار نفر تا پایان سال، جزو برنامه های اصلی طرح تحول حوزه بهداشت است.

سیاری تصریح کرد: اجرای برنامه پزشک خانواده در شهرهای زیر 100 هزار نفر نیز از سال آینده آغاز می شود و اولویت اجرا در این خصوص با استانهای مازندران و فارس است.

وی از آغاز ساخت 1995 خانه بهداشتی روستا خبر داد و گفت: اعتبارات تجهیز و تعمیر خانه های بهداشت نیز تامین شده است و کمبودها در این زمینه را باید با خرید خدمت و اجاره مکان با همکاری بخش خصوصی جبران کرد.

ورود واکسن پنتاوالان به بازار تا مهرماه

سیاری در پایان بهبود مکان زیستی پزشکان، اجرای برنامه خودمراقبتی، تقویت سیستم نقلیه مراکز و خانه های بهداشت را مورد تاکید قرار داد و از ورود واکسن پنتاوالان به بازار تا مهرماه 93 خبر داد.

همایش معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مدیران کل بیمه سلامت استان ها برای بررسی راهکارهای اجرایی برنامه تحول نظام بهداشتی کشور تا عصر امروز در انستیتو تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.