شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۱

استاندار اردبیل گفت: کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری، ناشی از سیاستگذاری و جهت‌گیری مسئولان است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید خدابخش…

استاندار اردبیل گفت: کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری، ناشی از سیاستگذاری و جهت‌گیری مسئولان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید خدابخش در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل در اتاق بازرگانی اردبیل، اظهار کرد: در سال‌های آخر دولت دهم حدود 80 بخشنامه مختلف تنها توسط بانک مرکزی صادر شد.

وی با بیان اینکه چنین شرایطی باعث بی‌ثباتی و فرار سرمایه‌گذاران می‌شود، یادآور شد: کسانی که اعتبارات بانکی را به جای هزینه در تولید و سرمایه‌گذاری به سایر بخش‌ها انتقال می‌دهند جزء تولیدکنندگان و کارآفرین‌ها نبوده و باید تحت تعقیب و برخورد قانونی قرار گیرند.

استاندار اردبیل در بخشی از سخنان خود با اشاره به محکومیت صادرکنندگان سیب‌زمینی و برخی از کارمندان از سوی دیوان محاسبات تصریح کرد: در 1391.7.1 بخشنامه‌ای مبنی بر اعمال تعرفه بر صادرات سیب‌زمینی از سوی هیات دولت به گمرک ابلاغ شد اما پس از مشاهده تبعات آن، بخشنامه دیگری در تاریخ 1391.7.25 از سوی شورای اقتصاد صادر شد.

وی با بیان اینکه در کمال تعجب گمرک بخشنامه اول را اجرایی کرد و بر اساس آن اکثر صادر کنندگان در سیستم اداری به‌عنوان بدهکار معرفی شدند، اظهار کرد: این در حالی است که همین دستگاه از اعمال بخشنامه دوم خودداری کرده است.

استاندار اردبیل گفت: ماجرا تا جایی پیش رفت که امروز شاهدیم برای مدیر یک دستگاه و مسوول ذیحساب از سوی دیوان محاسبات رای صادر شده بدون اینکه به آثار آن توجه شود، در حالی که قانون در این زمینه به طور کامل شفاف است.

وی با بیان اینکه هزینه تاخیر در ابلاغ مصوبات را نباید بخش خصوصی بپردازد، گفت: در شرایط اقتصادی کنونی بخش خصوصی با فعالیت‌های خود باعث ارزآوری می‌شود و از طرفی هم تجارت امروز یکی از محورهای توسعه استان قرار گرفته و نباید با چنین رفتارهایی موجب فراری دادن بازرگانان و صادرکنندگان شویم.

هر نوع مواد غذایی در مسکو زمینه فروش دارد و می‌توانیم محصولات کشاورزی را به صورت خام یا فرآوری شده از طریق صنایع تبدیلی به این بازار مستعد صادر کنیم و از برکات آن بهره‌مند شویم، در غیر این صورت این بازار توسط سایر رقیبان اشباع شده و عقب می‌مانیم.

استاندار اردبیل ادامه داد: با توجه به توافق دو کشور ایران و آذربایجان برای گسترش روابط و به دنبال آن فعال‌تر شدن گمرک بیله‌سوار به صورت 24 ساعته، تمامی دستگاه‌هایی که در گمرک فعال هستند باید تجهیزات خود را برای این مهم پیش‌بینی کرده و برنامه‌های خود را به کارگروه توسعه صادرات ارسال کنند.

حسین پیرموذن، رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل نیز در این نشست با اشاره به اینکه پرداخت 10درصد مابه‌التفاوت هدفمندسازی یارانه‌ها جهت حمایت از واحدهای تولیدی مصوب شده است، افزود: قرار است طی هفته‌های آینده در خصوص نحوه هزینه این مبلغ تصمیمگیری شود.

وی در خصوص حذف جرائم پلکانی بانک‌ها نیز گفت: هفته گذشته با مصوبه شورای پول و اعتبار این جرائم حذف شد و فقط شش درصد بانک‌ها باقی مانده است.

وی گفت: علاوه بر این استمهال بدهی واحدها از منابع داخلی بانک‌ها مصوب شده است.

پیرموذن با بیان اینکه در چند سال قبل با صدور بخشنامه‌های متناقض درخواست ایجاد کمیته قضایی با هدف حمایت از تولید کنندگان طرح شده است، یادآوری کرد: این کمیته به دنبال استیضاح و محکوم کردن مدیران دولتی است و مشاهده می‌شود تعریف درستی از فعالیت آن در استان نهادینه نشده است.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته در قالب این کمیته اجرائیات هشت پرونده برگشت زده شد، اضافه کرد: علاوه بر این استمهال تعدادی واحد تولیدی نیز انجام شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *