پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۱۰:۰۱

به گزارش ميهن پست – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تشکیل اتاق‌های رقابتی در کنار بورس ضروری است تا این اتاق‌ها شکل گرفته…

به گزارش ميهن پست – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تشکیل اتاق‌های رقابتی در کنار بورس ضروری است تا این اتاق‌ها شکل گرفته و به بورس به عنوان دولت و یا منبع درآمد نگاه نشود.
به نقل از تسنیم؛محسن صرامی فروشانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولتی بودن بورس، گفت: دولتی بودن بورس سبب شده تا رقابت از بازار گرفته شود.
وی با بیان اینکه در شرایطی که “خود نظارتی” توسط بورس انجام می شود، دست‌کاری شاخص‌ها دور از ذهن نیست، افزود: بورس کشور ما با توجه به دولتی بودن و سیستم ” خود نظارتی” حاکم بر آن با بورس در کشورهای پیشرفته قابل قیاس نیست که از این جهت فرصتی برای قد علم کردن نداریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر واقعیت بازار بورس این است که بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی بر بازار بورس سیطره کامل دارند و با واسطه‌گری، شاخص‌ها را مدیریت می‌کنند که دلیل این ادعا هم این است که با برخی تغییر و تحولات سیاسی شاخص‌ها با نوسانات زیادی مواجه می‌شود.
صرامی با بیان اینکه در سال گذشته پس از تحویل دولت شاهد تغییر قابل ملاحظه‌ای در شاخص‌ها بودیم، گفت: این مسئله برای فعالان این عرصه و بازار بورس قابل تحلیل و لمس است.
bors
وی ادامه داد: این نوع نوسانات و واکنش شاخص بورس به تحولات سیاسی به کارگزارانی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدی به ارزش افزوده سرمایه‌گذاری‌شان در بورس دارند، آسیب وارد می‌کند.
به اعتقاد این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تشکیل اتاق‌های رقابتی در کنار بورس ضروری است تا این اتاق‌ها شکل گرفته و به بورس به عنوان دولت و یا منبع درآمد نگاه نشود تا از طرفی نیز شاهد دلزدگی و رکود در این بازار نباشیم.

صرامی تصریح کرد: اگر بورس را از بدنه دولت جدا کنیم، سرمایه‌گذاری پایدارتر و امیدبخشی در بازار بورس شکل می‌گیرد. تا زمانی که در وضع تعرفه‌های صادراتی و گمرکی نگاه انقباضی وجود داشته باشد، فرصت سرمایه‌گذاری در کشور کاهش یافته که با کاهش سرمایه‌گذاری نیز حضور پر قدرت سرمایه در بورس نیز کاهش می‌یابد.

صرامی فروشانی در پایان خاطر نشان کرد: باید مشوق‌های لازم برای سرمایه‌گذاری و تولیدکننده ایجاد شود تا از سود آن سرمایه‌گذاری منتفع شده و از درآمد مالیاتی ایجاد شده نیز سود ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *