شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۷

رئیس پژوهشکده علوم اعصاب تهران گفت: تصادفات رانندگی عامل اصلی ناتوانی ایرانیان است و ۵۰ درصد قطع نخاع‌ها حین انتقال به بیمارستان رخ…

رئیس پژوهشکده علوم اعصاب تهران گفت: تصادفات رانندگی عامل اصلی ناتوانی ایرانیان است و ۵۰ درصد قطع نخاع‌ها حین انتقال به بیمارستان رخ می‌دهد.

به گزارش فارس، حسن امامی رضوی در نشست خبری ششمین کنگره بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب اظهار داشت: هیپوفیز محور اصلی کنگره خواهد بود که از پنجشنبه 22 تا یکشنبه 25 خرداد سال جاری در بیمارستان میلاد با ریاست پروفسور مجید سمیعی برگزار خواهد شد.

همچنین گروه‌های جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و سایر دانشگاه‌ها جزو برگزارکننده‌های این کنگره هستند. 20 امتیاز بازآموزی برای رشته‌های علوم اعصاب و 14 امتیاز برای سایر رشته‌ها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: شایع‌ترین بیماری‌ها در حوزه جراحی اعصاب به بحث تروماها و تصادفات مربوط می‌شود که رتبه اول بیماری‌ها و ناتوان‌کننده‌هایی است که مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امامی رضوی افزود: تروماهای مغزی بیشتر در موتورسیکلت‌سواران شایع است که ضرباتی که این افراد در ایران در حین تصادف می‌بینند بیشتر از سایر کشورها است در حوزه‌های دیگر تفاوت زیادی با سایر کشورها نداریم و برای درمان بیمار‌ی‌های مغز و اعصاب می‌توانیم از شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان راه‌های جایگزین استفاده کنیم.

رئیس پژوهشکده علوم اعصاب اظهار داشت: در خصوص توسعه علمی در حوزه جراحی اعصاب بیشتر دنبال اعزام دانشجویان به دلیل بالا بردن صبح فعالیت‌های پژوهشی هستیم و این افراد به این دلیل اعزام می‌شوند که بتوانیم ارتباطی بین علوم پایه و بالینی ایجاد کنیم.

وی با انتقاد از تک بعدی بودن رویکرد بالینی یا علوم پایه در بین فارغ‌التحصیلان گفت: در حال حاضر فارغ‌التحصیلان ما یا در زمینه علوم پایه فعال هستند یا بالینی.

وی در رابطه با طرح تحول سلامت اظهار داشت: این طرح در تمام حوزه‌ها در حال انجام است که بسته حمایت از مردم را در بیمارستان‌ها به اجرا درمی‌آورد البته نکاتی درباره استفاده از وسایل پیچیده وجود دارد که در مورد شکستگی‌های مهره باید گفت این وسایل گران نیستند و همچنین اعمال جراحی گرانقیمت در بخش دولتی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وی افزود: جراحی‌های مغز و اعصاب در اطفال به طور عمده در حوزه بیماری‌های مادرزادی است که در گذشته به آن ورود نداشته‌ایم. کودکانی که متولد می‌شدند و در این زمینه مشکل داشتند توجهی به آنها نمی‌شد، اکنون در تهران دو بیمارستان به جراحی مغز و اعصاب در کودکان اختصاص دارد.

امامی رضوی درباره فرسودگی تجهیزات گفت: در سال‌های گذشته به علت عدم افزایش تعرفه هتلینگ بیمارستان‌ها کادر درمانی قدرت جبران تجهیزات فرسوده را نداشته است اما اکنون با افزایش این تعرفه‌ها و بخشی که قرار است به بیمارستان‌ها اختصاص یابد این نقیصه برطرف خواهد شد.

وی با انتقاد از جابجایی بیماران مغزی و نخاعی پس از سانحه خاطر نشان کرد: 50 درصد صدمات نخاعی حین انتقال ایجاد می‌شود بنابراین با توجه به اینکه رسیدن اورژانس جاده‌ای و شهری ظرف چند دقیقه انجام می‌شود مردم برای جابجایی مصدومان تصادف اقدام نکنند.

وی گفت: در این کنگره بین‌المللی 8 سخنران از آلمان، 6 نفر از فرانسه و 27 نفر از کشورهای ایتالیا،‌اتریش، چین، تایوان، اسپانیا، برزیل، کلمبیا، آرژانتین، جمهوری چک و پرتغال خواهند بود.

وی افزود: گروه اعزامی ایران به آلمان که متشکل از 11نفر از رشته‌های بیهوشی، رادیوتراپی، چشم و گوش و حلق و بینی هستند در این کنگره به ارائه تجربیات خود خواهند پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.