سه شنبه، ۰۷ مهر ۹۴ - ۰۹:۰۳

میهن پست – قبل از توضیح در مورد انتشار عکس های جدیدی از سیاره جالب پلوتو باید گفت که این سیاره بزرگترین سیارهٔ…

میهن پست – قبل از توضیح در مورد انتشار عکس های جدیدی از سیاره جالب پلوتو باید گفت که این سیاره بزرگترین سیارهٔ کوتولهٔ منظومهٔ خورشیدی است که از هنگام کشف در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی بود. اما اکنون بنا بر تعریف نوین انجمن بین‌المللی اخترشناسی یک سیارهٔ کوتوله و همچنین به عنوان نمونهٔ نخست از رده جدید اجرام فرانپتونی به شمار می‌رود.

بنابراین فضاپیمای نیوهورایزنز یا افق های نو ناسا مدتی پیش پس از ۹ سال و سپری کردن ۴.۸ میلیارد کیلومتر به سیاره اسرار آمیز پلوتو رسید و حین گذر از کنار این سیاره ، تصاویر و اطلاعات با ارزشی از آن را به زمین مخابره کرد.در تازه‌ترین عکس‌های کاوشگر نیوهورایزنز از پلوتو ، پستی و بلندی‌های طولانی و عجیبی دیده می‌شود که دانشمندان را حیرت زده کرده است.دانشمندان حدس می‌زنند که کوه و دشت های پوست ماری سیاره پلوتو شاید ترکیبی از صفحات زمین‌ساختی و گاز منجمد باشد.با میهن پست همراه باشید.

در این میان ناسا آنچه در این تصاویر با وضوح بالا دیده می‌شود را “خیره‌کننده و اسرارآمیز” توصیف کرده است.یکی از این عکس‌ها که مرز روز و شب بر سطح پلوتو در آن دیده می‌شود، منطقه وسیعی (وسعت ۵۳۰ کیلومتر) را نشان می‌دهد که ستیغ‌ (بلندی‌های) بسیار طولانی و مستقیم آن را چین‌دار و پر از پستی و بلندی کرده است.برای این عکس رنگی عکس‌های آبی، قرمز و مادون قرمز که جداگانه از سیاره گرفته شده با هم ترکیب شده‌اند.

معاون گروه زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و تصویربرداری نیوهورایزنز – ویلیام مک‌کینون – این عوارض جغرافیایی بر سطح پلوتو را به “پوست درخت یا پوست اژدها” تشبیه کرده است:فهمیدن اینکه اینها چیستند زمان خیلی زیادی خواهد برد، شاید ترکیب نیروهای زمین‌ساختی و تصعید یخ ناشی از آفتاب کم‌رمق پلوتو باشد.به جز تصاویری که می بینید ، ناسا تصویر رنگی با وضوح بالایی هم منتشر کرده که در آن کوه‌هایی “با بافتی عجیب” دیده می شود و به گفته آقای مک‌کینون رنگارنگی این سیاره کوتوله را رنگ‌های “آبی کمرنگ، زرد، نارنجی و قرمز پررنگ” نشان می دهد.

مدار پلوتو و دایرهالبروج

مدار پلوتو و دایرهالبروج

در تصاویر دیگر نیوهورایزنز از سطح پلوتو عوارض جغرافیایی دیده می‌شوند که شبیه “تپه‌های شنی، ساحل قدیمی دریاچه یخچال و کوه‌های یخ شکافدار و زاویه دار با پرتگاه‌های پر شیب” هستند.یافته‌های اخیر نیوهورایزنز نشان می دهد که غلظت گاز متان در مناطق مختلف پلوتو تغییر می‌کند و در دشت‌ها و کناره‌های گودال‌های عظیم بیشتر و در مرکز گودال‌ها و در مناطق تاریک کمتر است.

با تصاویری که نیوهورایزنز مخابره کرده امکان کشف ویژگی‌های زمین‌شناختی و تحولات اقلیمی پلوتو بیشتر شده است. به دلیل بعد مسافت، تا تمام تصاویری که نیوهورایزنز تیر ماه امسال در عبور از نزدیکی پلوتو گرفت به زمین برسند ۱۶ ماه طول خواهد کشید.
نیوهورایزنز اواخر تیرماه از نزدیک‌ترین فاصله از مقابل پلوتو عبور کرد و تصاویر ارسالی آن وجود کوه‌های یخ مرتفع را در آن نشان داد.این فضا پیما که به اندازه یک پیانو است و تقریبا پانصد کیلو وزن دارد پس از عبور از مقابل پلوتو راه خود را به سمت کمربند کویپر ادامه می‌دهد.این کمربند که ماورای مدار نپتون قرار دارد منطقه ای است که هزاران جرم یخی مثل پلوتو در آن قرار دارند و بعضی از آنها ممکن است به اندازه زمین یا مریخ باشند. پلوتو ۲۳۰۰ کیلومتر قطر دارد و از یخ پوشیده شده است، از سال ۲۰۰۶ جایگاه خود را به عنوان سیاره از دست داد و اکنون آن را سیاره کوتوله می‌دانند.

منبع : گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.