پنجشنبه، ۱۸ شهریور ۹۵ - ۱۱:۵۴
تصاویر ناسا از آتش سوزی چاه‌های نفت عراق

آتش سوزی چاه‌های نفت عراق از نگاه دوربین ماهواره‌ی لندست ۸ ناسا در حالی این روزها مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار…

آتش سوزی چاه‌های نفت عراق از نگاه دوربین ماهواره‌ی لندست ۸ ناسا در حالی این روزها مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است ناسا از ماه ژوئن تا به حال آتش‌سوزی چاه‌های نفت در عراق را زیر نظر گرفته و از ن تصاویری دیدنی را به ثبت رسانه است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

آتش سوزی چاه‌های نفت عراق در طول سالیان اخیر و به دلیل وجود جنگ در این کشور اتفاقی تازه نیست و از جنگ خلیج فارس تا به حال این وضعیت شدت بیشتری داشته است تا توده‌های سیاه دود که به جان ساکنان محلی افتاده‌اند، یادآور جنگ مداوم در این منطقه هستند.

این در حالی است که توده‌های متراکم دود از چند محل مختلف در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب موصل ناشی می‌شوند. نظامیان داعش عمدا قبل از اینکه این شهر را ترک کنند، این آتش‌ها را به پا کردند. طی سه ماه گذشته به طور پیوسته دود در هوای این منطقه وجود داشته است.

جالب است بدانید که آن چه را که امروز در عراق و از نگاه دوربین های ناسا دیده می شود این ست که آتش‌سوزی‌های چاه‌های نفت این روزهای عراق درست شباهت زیادی به آتش‌سوزی‌های کویت در جریان جنگ اول خلیج فارس در دهه ۹۰ میلادی دارند. زمانی که سربازان عراقی هنگام عقب‌نشینی از خاک کویت بیش از ۷۰۰ چاه نفت این کشور را به آتش کشیدند. کاری که امروز داعش بر سر چاه ای نفت عراق آورده است.

رالف کان یک دانشمند جوشناس در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در این خصوص می‌گوید:

این آتش‌ها دود زیان‌آور و سفید خاکستری تولید می‌کنند. عواملی مثل رطوبت، باد و تراکم سوخت بر ساختار شیمیایی و رنگ توده‌های دود تاثیر می‌گذارند و تاثیر مخرب خود را بر محیط زیست بر جای می گذارد.

اگر چه اصلا مشخص نیست که چه زمانی آتش سوزی چاه ای نفت عراق خاموش شوند اما ساکنان محلی باید با دود و تاثیرات آن کنار بیایند. بوی نفت این منطقه را فرا گرفته و بسیاری از ساکنان از جمله کودکان شروع به سرفه کرده‌اند. قرار گرفتن در معرض این دودها تنها به مدت چند دقیقه منجر به حس سوزناک در گلو می‌شود.

[highlight]منیع[/highlight] : [highlight]gizmodo[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *