یکشنبه، ۰۸ مرداد ۹۶ - ۰۸:۳۰
تصاویر نجومی

تصاویر نجومی جدید ناسا از 2 پدیده زیبا و دیدنی کهکشانی در حالی توسط این سازمان فضایی منتشر شده است که این دو…

تصاویر نجومی جدید ناسا از 2 پدیده زیبا و دیدنی کهکشانی در حالی توسط این سازمان فضایی منتشر شده است که این دو تصویر دیدنی و خارق العاده توسط رصدخانه چاندرا Chandra که متعلق به سازمان فضایی آمریکا ناسا است تهیه شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تصاویر نجومی هر از گاهی علاقه مندان به حوزه نجوم را شگفت زده می کند اما این بار رصدخانه چاندرا که همواره به رصد منابع اشعه ایکس در فضا می‌پردازد، با ثبت دو تصویر دیدنی و خاص ، اطلاعات جالبی از دو پدیده ی کهکشانی را به ثبت رسانده است که در ادامه به بررسی دو تصویر که جدیدترین رصدهای این مرکز هستند می‌پردازیم:

تصویر اول از کهکشان مارپیچی NGC 922 است که این کهکشان در صورت فلکی کوره Fornax و در فاصله 150 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته و البته این کهکشان سیاه‌چاله‌هایی با ابعاد 10 تا 1000 برابر خورشید دارد.

تصاویر نجومی

کهکشان مارپیچی NGC 922

این کهکشان در حدود 300 میلیون سال قبل از برخورد چند کهکشان کوچک‌ تر به وجود آمده است و به همین دلیل تعداد سیاه‌چاله‌های آن بسیار زیادتر از کهکشان‌ های هم‌ نوع آن است و طول این کهکشان در حدود 75 هزار سال نوری است و با تلسکوپ معمولی از زمین قابل مشاهده است.

تصویر دوم رصدخانه چاندرا Chandra حباب گازی غوطه‌ ور در کهکشان است که در واقع یک حباب گازی عظیم در فضا مشاهده می‌شود که بقایای یک انفجار ابرنواختری در 400 سال قبل بوده است و حباب آن با سرعت 5000 کیلومتر بر ثانیه در حال بزرگ شدن است.

این انفجار از روی زمین قابل مشاهده است و البته ابرنواخترها پرجرم ترین ستاره‌های عالم هستند که زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند.

تصاویر نجومی

حباب گازی غوطه‌ ور در کهکشان

بد نیست بدانید که این ستاره‌ ماده خود را به سوی فضا پرتاب می‌کند و ممکن است درخشندگی آن چند روزی از کل یک کهکشان هم بیش‌تر باشد. هنوز هم می‌توان بقایای درخشان ستاره‌های منفجر شده را، که صدها یا هزاران سال پیش از هم پاشیده‌اند، دید. ابرنواخترها نادر هستند؛ در کهکشان خودمان به طور میانگین در هر قرن یک یا دو ابرنواختر رخ می‌دهد که برخی از آنها نیز در پس غبار کهکشان پنهان می‌شوند. آخرین ابرنواختر قطعی که در راه‌شیری دیده‌ شد، ابرنواختر کپلر در سال ۱۶۰۴ میلادی بود. اما اخترشناسان، به‌خصوص رصدگران‌ آماتور، تعداد بسیار بیشتری را در دیگر کهکشان‌ها یافته‌اند.

[highlight]منبع[/highlight]   NASA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *