چهارشنبه، ۰۲ مهر ۹۳ - ۰۲:۴۸

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان گفت: سرمایه اصلی جهاددانشگاهی، نیروی انسانی کارآمد، با انگیزه و در عین حال کم توقع است. به گزارش خبرنگار…

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان گفت: سرمایه اصلی جهاددانشگاهی، نیروی انسانی کارآمد، با انگیزه و در عین حال کم توقع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، جمشید رسایی، رئیس جهاددانشگاهی گیلان در دیدار جمعی از مسئولان و اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی گیلان با دکتر محمدعلی نجفی، استاندار گیلان اظهار کرد: سرمایه انسانی مهمترین عامل پیشرفت و توسعه است. اگر سایر دستگاه‌های اجرایی به وضعیت اعتبارات، امکانات و فضای فیزیکی خود می‌بالند، جهاد دانشگاهی به نیروی انسانی متفکر، خلاق و جوان خود می بالد و معتقد است که از حیث نیروی انسانی می‌تواند موثرترین نهاد برای پیشرفت کشور و حل مشکلات باشد.

رسایی ادامه داد: جهاد دانشگاهی گیلان به پشتوانه سرمایه انسانی و نیروهای جهادی خود از اواخر سال 92 دوره جدیدی از فعالیت و تلاش شبانه روزی را آغاز کرده و با فراهم کردن بستری مناسب با لطف و عنایت خدا از ابتدای سال‌جاری با روحیه‌ای مضاعف سعی کرده با تلفیق بیشتر دانش و تعهد، الگویی از مدیریت جهادی مطلوب را ارائه و اجرای برنامه‌های کلان موثر و مناسب را آغاز و دنبال کند.

وی به وضعیت بودجه و ترکیب نیروی انسانی جهاددانشگاهی گیلان اشاره کرد و افزود: فعالیتهای جهاددانشگاهی گیلان در حال حاضر در حوزه آموزش عالی با 4300 نفر دانشجو در شهرهای رشت، فومن، انزلی، رودسر و لنگرود انجام می‌شود. همچنین در بخش آموزش‌های کوتاه مدت، آمار مقایسه‌ای چهار ماهه اول سالجاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 3 برابری پذیرش را نشان می‌دهد. بیش از 30 هزار دانشجو از سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان از برنامه‌های فرهنگی جهاد استفاده کرده‌اند.

رسایی با بیان اینکه در بخش پژوهشی، وجود پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در استان گیلان می‌تواند فرصت مغتنمی برای استان باشد، گفت: این پژوهشکده با سابقه فعالیت 12 ساله، موفقیتهای بسیاری با انجام بیش از 100 طرح پژوهشی و پروژه خدمات تخصصی کسب کرده است و در حال حاضر با سه گروه پژوهشی و یک مرکز خدمات تخصصی فعال است.

وی اضافه کرد: علاوه بر پژوهشکده محیط زیست، فعالیتهای پژوهشی در جهاددانشگاهی گیلان در 2 گروه پژوهشی و 3 مرکز خدمات تخصصی تحت پوشش معاونت پژوهشی جهاد گیلان انجام می‌شود. در این بخش نیز در حال حاضر 5 طرح پژوهشی و 5 پروژه در دست اجراست.

رئیس جهاددانشگاهی واحد گیلان با اشاره به اینکه حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان در حال حاضر اجرای 3 طرح ملی در دستور کار دارد، اضافه کرد: جهت اجرای بهتر این طرح‌ها، انتظار حمایت از دستگاه‌های اجرایی استان را داریم.

رئیس جهاددانشگاهی واحد گیلان با اشاره به اینکه اخیرا برنامه توسعه 3 ساله جهاددانشگاهی به تصویب رسیده و زمینه فعالیتهای آینده جهاد گیلان تعیین شده است، افزود: در بخش پزشکی گسترش فعالیت پژوهشگاه رویان و پژوهشکده ابن سینا در گیلان، در بخش کشاورزی راه اندازی مرکز کشت و تحقیق گیاهان دارویی و انجام پروژه هایی در جهت ارتقای کیفیت چای، در حوزه آموزشی گسترش دوره‌های آموزش کاربردی از جمله فعالیتهای پیش بینی شده برای دو یا سه سال آینده جهادداشگاهی گیلان است.

در ادامه این نشست دکتر فریبرز جمالزاد، معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی به ترکیب شورای علمی پژوهشکده اشاره و اظهار کرد: گروه محیط زیست طبیعی به عنوان قدیمی‌ترین گروه پژوهشی پژوهشکده محیط زیست در محورهای ارزیابی زیست‌محیطی، تجزیه و تحلیل سیستمی برخورد با اکوسیستم‌های طبیعی و زمینه دستیابی به راهکارهای مناسب برای مواجهه با پیامدهای تغییر در اکوسیستم‌ها به فعالیت و انجام پروژه‌های تحقیقاتی می‌پردازد.

وی، فعالیت گروه مهندسی محیط زیست طبیعی را تشریح و بیان کرد: محور فعالیت این گروه براساس کمینه‌سازی و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی است، به فراخور شرایط محیط زیستی حاکم بر استان گیلان، فعالیت‌های این گروه پژوهشی روی آلودگی آب و بهینه‌سازی فرایندهای سیستم‌های تصفیه متمرکز شده زیرا مسئله آلودگی آب یکی از معضلات اصلی است که صنایع و کارخانجات مختلف با آن مواجه هستند، مهارت گروه مهندسی محیط زیست در این حوزه بالاست، البته ظرفیت ورود به حوزه آلودگی هوا و آلودگی صوتی در کلان‌شهرها نیز وجود دارد.

جمالزاد، فرآوری پسماند، احیای زیستی مواد و دفن پسماندهای خطرناک (استخراج مواد نفتی در مناطق نفت‌خیز جنوب) را از دیگر حوزه‌های فعالیت پژوهشکده محیط زیست گیلان دانست و اضافه کرد: مرکز خدمات‌ تخصصی مدیریت و بهسازی محیط زیست در جهت‌ تحقق‌ سیاست‌های‌ جهاددانشگاهی و به‌ منظور بهره‌وری‌ بیشتر از امکانات‌ و دستاوردهای‌ پژوهشی در چارچوب‌ ‌ضوابط و مقررات ‌کشور و آیین‌نامه نحوه‌ تشکیل‌ مراکز خدمات‌ تخصصی‌ جهاددانشگاهی‌، تاسیس‌ و به ارائه فعالیت‌های تحقیقاتی و خدماتی در زمینه محیط زیست می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، در ادامه دکتر احمدیان، دکتر علیرضا پنداشته، دکتر محسن نساج و مهندس میرمسلم هاشمی از پژوهشگران حاضر در جلسه ضمن ارائه گزارش، نقطه نظرات خود را در ارتباط با پروژه‌های انجام شده و در حال اجرا بیان کردند.

در این جلسه همچنین از دکتر علیرضا پنداشته، دکتر مهدی عاشورنیا و مهندس مریم حقیقی 3 تن از پژوهشگران برتر جهاددانشگاهی گیلان با اهدای لوح، تقدیر شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *