جمعه، ۲۸ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۳

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: در شورای آب استان کرمان 17 راهکار برای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی مصوب شده و از…

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: در شورای آب استان کرمان 17 راهکار برای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی مصوب شده و از این پس همه استان باید برنامه خود را براساس این 17 مصوبه تنظیم کند

“محمدجواد کامیاب” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، اظهار کرد: کرمان در رده استان‌های خشک و کم آب است که میانگین بارندگی سالانه در این استان 129 میلیمتر می باشد.

وی افزود: متوسط بارندگی سالانه در دنیا 760 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر است و بنابر این اگر یک سال در استان کرمان باران ببارد، باید تعجب کنیم.

کامیاب تصریح کرد: اگر یک سال در استان کرمان باران ببارد، 24 و نیم میلیارد مترمکعب آب حاصل از بارندگی خواهیم داشت که 18.8 میلیارد مترمکعب از این میزان تبخیر شده و 5.6 میلیارد مترمکعب جذب سفره های زیرزمینی می‌شود.

وی بیان کرد: در استان کرمان 6.2 میلیارد مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت می شود که متاسفانه 1.1 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت است و سالانه 900 میلیون مترمکعب آب را شامل می‌شود.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: 34 هزار و 612 حلقه چاه در استان کرمان وجود دارد که 10 هزار و 418 مورد از این تعداد غیرمجاز است.

وی افزود: سالانه 5 هزار و 910 میلیون مترمکعب آب برداشتی از سفره‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی استان، 270 میلیون مترمکعب در شرب و یک درصد در صنعت مصرف می شود.

کامیاب تصریح کرد:‌ عقل حکم می کند به سمت صرفه جویی در بخش کشاورزی برویم و پایه صرفه جویی را در این بخش گذاشته‌ایم و صرفه جویی به معنای درست مصرف کردن است.

وی اظهار کرد: در شورای آب استان کرمان 17 راهکار برای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی مصوب شده و از این پس همه استان باید برنامه خود را براساس این 17 مصوبه تنظیم کند.

معاون استاندار کرمان گفت: با حضور وزیر نیرو در استان کرمان این 17 روش نهایی شده و به فرمانداران سراسر استان ابلاغ می شود و همه دستگاه های اجرایی موظف به همکاری در این طرح هستند.

وی افزود: استفاده از سیستم آبیاری نوین با حفظ سطح زیرکشت موجود یکی از مصوبات 17 گانه استانداری در طرح صرفه جویی آب استان است و افزایش سطح زیرکشت نخواهیم داشت.

کامیاب بیان کرد: در این صورت می توانیم 55 درصد صرفه جویی کرده و حذف کشت های با مصرف زیاد آب نیز دیگر مصوبه ماست.

وی تصریح کرد: اصلاح و بهبود روش آبیاری، تجهیز و یکپارچگی اراضی، خاموشی و عدم بهره برداری موتورپمپ‌های کشاورزی و بررسی و کاهش سطح زیرکشت متناسب با آب ورودی دشت نیز از دیگر مصوبات در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی استان کرمان است.

معاون عمرانی استاندار کرمان اظهار کرد: در جاهایی که کشت و میزان آب همخوانی ندارد، کشاورزی را کاهش می دهیم و طبیعی است که توصیه نمی‌کنیم سطح زیرکشت افزایش یابد.

وی درباره انتقال آب به استان کرمان تاکید کرد: انتقال آب از بهشت آباد، خلیج فارس و دریای عمان به استان کرمان به جد دنبال می شود و تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.