شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۰۹

 به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ماكو در شمال آذربایان غربی به دلیل همجواری با ترکیه و وجود مرز بازرگان بعنوان فعالترین مرز زمینی…

 به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ماكو در شمال آذربایان غربی به دلیل همجواری با ترکیه و وجود مرز بازرگان بعنوان فعالترین مرز زمینی ایران و ترکیه نیازمند ایجاد زیرساختهای لازم برای تسهیل تجارت و توسعه ترانزیت از طریق گمرک رسمی بوده که در این راستا مسئولان طرح تعریض خیابان امام خمینی(ره) ماکو را برای کاهش میزان ترافیک، تصادفات و تردد روان در این محور مرزی و ترانزیتی ارائه کردند.

اما پس از گذشت حدود 21 سال تاکنون تنها 5 قطعه از این طرح اجرایی شده و 500 متر باقی مانده در مسیر اصلی هنوز اجرایی نشده و مسئولان نیز با توجه به مشکلات فرا روی این طرح، زمان مشخصی برای اتمام آن تعیین نمی کنند.

ایجاد ترافیک و وقوع تصادفات سنگین در این خیابان به دلیل تردد کامیون و کانتینرها که از مرز بازرگان کالا ترخیص و برای رفتن به سایر کشورها و استانها از این محور استفاده می کنند، ضرورت اتمام هر چه سریعتر این طرح را نشان می دهد که به دلیل معارض ملکی، کمبود اعتبار و عدم همکاری برخی دستگاههای خدمات رسان برای جابجایی تاسیسات، تاکنون اجرای آن به کندی پیش رفته است.

این طرح با وجود اینکه جزو مصوبات سفرهای هیئت دولت به آذربایجان غربی بوده ولی تاکنون به اتمام نرسیده و مسئولان باید نسبت به اتمام طرح در کمترین زمان ممکن برنامه ریزی و اقدام کنند.

اواخر هفته جاری فرماندار ماکو از اختصاص خط اعتباری ویژه برای تسریع در روند اجرای این طرح خبر داد که امیدها برای اتمام این طرح را دوچندان کرده است.

اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار برای باز گشایی و تعریض خیابان امام ماکو

 فرماندار ماکو در جمع مردم این شهرستان با گرامیداشت هفته سلامت و تبریک فرارسیدن روز جهانی کار و کارگر و هفته معلم اظهارداشت : ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار برای باز گشایی و تعریض خیابان امام ماکو آماده اختصاص است.

حمید احمدیان با بیان اینکه یکی از دغدغه های مسئولان شهرستان ماکو تعریض و بازگشائی مسیر خیابان امام است افزود: در حال حاضر با اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان از شورا و شهرداری انتظار می رود تا هرچه سریعتر نسبت به تعریض و بازگشایی باقی مانده مسیر خیابان امام اقدام شود.

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته بیشتر مسیر بازگشائی شده است گفت: تعلل و فاصله اندازی از سوی شورا و شهرداری برای اجرای این طرح جایز نیست و باید هر چه سریعتر عملیات اجرایی این طرح شتاب گیرد.

احمدیان با اشاره به اینکه رکود و کم کاری در اجرای عملیات احداث خیابان امام ماکو پذیرفتنی نیست، ادامه داد: کندی اجرای طرح تعریض خیابان امام ماکو به یک معضل عمده در این شهر تبدیل شده که افزایش جمعیت شهری و تعداد خودروهای سورای و ترانزیتی باعث ایجاد ترافیک سنگین در بیشتر ساعات روز در این خیابان شده است.

وی با  اعلام اینکه این خیابان در مسیر جاده ترانزیتی بازرگان واقع شده و از خیابانهای اصلی این شهر محسوب می شود، اظهار داشت: مشکل ترافیکی شهر ماکو یکی از بزرگترین معضلات شهروندان و مدیریت شهری بوده و روند خدمات رسانی را دچار اختلال کرده با بهره برداری از این طرح مشکلات موجود رفع می شود.

طرح تعریض خیابان امام خمینی(ره) همانند اکثر طرحهای زیرساختی آذربایجان غربی تجربه 21 سال انتظار برای افتتاح و بهره مندی مردم و رانندگان را دارد، که امید می رود با راه اندازی منطقه آزاد تجاری ماکو و تعهد این منطقه به همکاری در اجرای طرحهای توسعه ای و زیرساختی، تعریض این خیابان در اولویت قرار گرفته و طی آینده نزدیک شاهد اتمام کامل طرح باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.