دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۹۴ - ۱۲:۱۶

به گزارش میهن پست – بخش فارسی صدای آمریکا (VOAPNN) نخستین بار از روز پنجشنبه ۲۲ نوامبر ۱۹۷۹(اول آذر ۱۳۵۸ خورشیدی) با روزانه نیم…

به گزارش میهن پست – بخش فارسی صدای آمریکا (VOAPNN) نخستین بار از روز پنجشنبه ۲۲ نوامبر ۱۹۷۹(اول آذر ۱۳۵۸ خورشیدی) با روزانه نیم ساعت پخش رادیویی آغاز به کار کرد. پخش تلویزیونی برنامه‌ها از روز جمعه ۱۸ اکتبر ۱۹۹۶(بیست و هفت مهر ۱۳۷۵ خورشیدی) با یک ساعت پخش زنده روزانه تحت عنوان شبکهٔ خبری فارسی صدای آمریکا (Voice of America – Persian News Network) ممکن شد.

متاسفانه رادیو فارسی زبان صدای آمریکا که با شعار «وظیفه ما تنها خبر رسانی است» کار خود را آغاز کرده بود هرگز نتوانست طبق هر آن چه را که اصول اخلاق حرفه ای رسانه ای است به کار خود ادامه دهد ، چرا که انتشار اخبار کذب ، جهت دار و خلاف واقع در خصوص ایران از همان ابتداء باعث  شد که نه تنها این رسانه جایگاه خود را در بین مخاطبان اندکش از دست دهد بلکه خود را از لیست رسانه های حرفه ای خارج تا جایی که هرگز رسانهای معتبر از اخبار منتشره آن به عنوان منبع خبری یاد نکردند که این موضوع خود نشان از بی اعتبار بودن این رسانه در انتشار اخبار و گزارش هایش بود.

البته در طول سه دهه فعالیت رادیو فارسی زبان صدای آمریکا هرچند با تلاش و کوشش و تزریق بودجه مستقیم از سنای آمریکا برای کمک به انتشار کذب و بی مورد در خصوص اوضاء داخلی و خارجی ایران راه به جایی نبرد بلکه این روزها دیگر مخاطبین این رسانه – رادیو فارسی صدای آمریکا – حتی در طول شبانه روز به صدها نفر هم نمی رسید .

بنابراین به دنبال ۳۶ سال فعالیت بی هدف و غیر حرفه ای و جهت دار سرانجام گردانندگان و تصمیم گیرندگان این رسانه تصمیم خود را در پایگاه اینترنتی صدای آمریکا منتشر و نوشتند که این رادیو بیست و نهم اردیبهشت ماه (۱۹ ماه مه) به فعالیت خود پایان خواهد داد.

رادیوی فارسی صدای آمریکا روز پنجشنبه اول آذر ماه ۱۳۵۸ خورشیدی با روزانه نیم ساعت پخش با حضور عناصر ضد انقلاب و سلطنت طلب فعالیت خود را آغاز کرد.

این رادیو و اداره کنندگان و مجریان آن که از عناصر ضد انقلاب بودند، در فتنه سال ۸۸ برای تشدید اوضاع و نیز فاصله انداختن میان ملت و حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش های مذبوحانه بسیاری کرد.

این رسانه در خدمت سازمان های جاسوسی آمریکا در عرض بیش از سه دهه فعالیت خود، علاوه بر خبرهای سیاسی، تحولات علمی، فرهنگی و هنری بین المللی را نیز با اهداف و مقاصد خاص خود ارائه می کرد.

پایگاه اینترنتی صدای آمریکا نوشت: با راه اندازی تلویزیون فارسی صدای آمریکا در ۱۸ اکتبر ۱۹۹۶، به تدریج بخش اعظم مخاطبان رادیو به این رسانه جدید جذب شدند و با توسعه محصولات تلویزیونی این شبکه، پخش برنامه های رادیویی روی موج کوتاه قطع و رادیو صدای آمریکا در قالب رادیو تصویری «تماشا» به فعالیت خود ادامه داد.

این پایگاه اینترنتی افزود: اکنون با گسترش و فراگیری رسانه های تصویری در ایران و تحولاتی که در ترکیب سنی و علایق مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا رخ داده، همانگونه که پیشتر اعلام شده بود، زمان وداع با این رسانه محبوب فرا رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *